20 Yaş Dişi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Abone ol

Hepimizin de bildiği gibi ağzımızda en son çıkan diş 20 yaş dişi olarak bilinen en sonda bulunan azı dişlerdir. Bu dişler genel olarak 17 ile 25 yaşları arasında sürmeye başlarlar. Yirmilik dişler çıkmaya başladığı zaman dayanılmaz ağrılar verir.

 

Diş hekimleri ise 20 Yaş dişlerinin ağızda bırakılıp bırakılmaması konusunda hem fikir değil. Bu sürekli olarak tartışılan bir konudur. Yeni çıkan bu dişler eğer doğru pozisyonda sürerlerse ve ağızda bulunan çevre dokulara zarar vermiyorsa bu dişlerin çekilmemesi konusunda bir sakınca görülmüyor.

 

Fakat dişler çene kemiğine kaynamış ve normal olmayan bir pozisyonda sürüyorsa, bu dişlerin ilerde yol açacağı sorunlar da dikkate alınarak çekilmelerinde hiçbir sakınca görülmez.

 

Dişler sürmeye başladığında dişin arka tarafındaki yerin dar olması diş eti ya da diş kemiğine baskı yaparak zarar verebilir. Aynı zamanda yine dişin arka tarafındaki yerin dar olması, yeni çıkan azı dişinin kendinden önceki dişlere yaptığı baskı sonucu dişlerin şekillerinde bozulmalara yol açabilir.

 

Bu yüzden diş çıkınca bir uzmana danışıp sağlıklı bilgi  almak hem diş sağlığı hem de estetik görünüm bakımından önem arz eden bir durumdur. 20 yaş dişi hakkında bilmeniz gerekenleri kısaca açıklamaya çalıştık. İlerleyen zamanda 20 yaş dişleri hakkında 20 yaş dişi nasıl çekilir, 20 yaş dişi ağrısı, 20 yaş dişi belirtileri, 20 yaş dişi çekim fiyat, 20 yaş dişi kaç tanedir gibi sorulara yanıt arayacağız.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Cevizin İnanılmaz Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz