Açlık Krizinizi Savuşturun

Başarıyı Garantileyin

Bir beslenme planına ne kadar bağlı kalabilirsiniz. İki gün mü yoksa üç gün mü? Sürenin az olması sorun değil. Eğer sadece üç gün dayanabiliyorsanız, üç günlük bir beslenme programını takip edin. “Burada amaç yüzde 100 başarılı olacağınız bir süre bulmak ve o zafer duygusunu yaşamak. Başarılı olduğunuzu bildiğiniz sürece motivasyonunuz daha yüksek olur” diyor diyetisyen Mary Vernon ve ekliyor: “Hedef sürenizi tamamladıktan sonra süreci tekrar başlatın. Böylece uzun bir diyeti kısa parçalara bölüp uygulamış olursunuz. Aralarda kaçamak yapsanız bile kolayca tekrar başlayabilirsiniz.

 

Motivasyon Kaynağı Bulun

Hiçbir beslenme programının amacı ‘baklavaları çıkarmak’ olamaz. Çünkü bu uzun bir süreçtir (özellikle kilonuz fazlaysa) ve bu süre zarfında diyete bağlı kalmanız zorlaşır. “Kendinize gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyun” diyor Profesör Jeff Volek. örneğin geçen sene aldığınız pantolona sığacak kadar zayıflamayı hedefleyin. Ya da normalde çıktığınızın üç katı fazla basamağı olan merdivenlerden nefes nefese kalmadan çıkmayı… Her hedefinize ulaşınca bir yenisini belirleyin. Bu şekilde nihai amaca yani baklavalarınıza daha rahat kavuşacaksınız.

 

Kendinizi Affedin

Canınız reklamlarda gördüğünüz dondurmayı çekti ve dayanamadınız. Kaşla göz arasında kutunun yarısı gitti. Ne yapacaksınız? Tüm sağlıklı beslenme hedeflerini çöpe mi atacaksınız? Tahleguah şehri hastanesinden diyetisyen James Newman en doğru hareketin yaptığınız bu hatayı unutmak olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

 

Bir öğün beslenme düzeninizi bozamaz.” Dağlarda çığ düşmesin diye yamaçlarda biriken karları ara ara kontrollü bir şekilde patlatırlar. Siz de tatlı krizleri önlemek için aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Nasıl mı? Her beş öğünde ufak bir ‘sağlıksız’ öğün (çeyrek paket, yüzde 70 kakao içeren bitter çikolata gibi) yiyin. Bu şekilde ileride patlak verebilecek daha büyük krizleri önlersiniz.

 

Her Zaman Hazırlıklı Olun

Her erkeğin defalarca yaşadığı senaryoyu burada bir kez daha canlandıralım. Eve yorgun bir şekilde geldiniz. Haliyle açsınız ancak yemek hazırlayacak haliniz yok. Zaten buzdolabında da bir şey yok. Tek çare telefona sarılıp en yakın pizzacıyla olağan konuşmaya girmek. ABD’deki Mohr Results kliniğinin sahibi diyetisyen Christopher Mohr “Eğer her an hazırlıklı olursanız, hata yapma payınız ortadan kalkar” diyor. Yapmanız gereken çok basit buzdolabınızda kolayca hazırlayabileceğiniz yemekler bulundurmak. Örneğin bir kaç kutu ton balığı (Superfresh Light Ton Balığı, 2,85TL) ya da mikrodalga fırında pişen donmuş sebzeler (Iglo Steamfresh, 7,90 TL) işinizi görecektir.

 

Kimyager Gibi Düşünün

Sıktıkla sizi ağına düşüren diyet ürünlerin arkasına bakıp, besin değerlerini bir kenara not edin. Sonra onları diğer normal ürünlerle karşılaştırın. Aradaki farkın pek çok kez yüzde 30′u aşmadığını göreceksiniz. Yani ‘sağlıksız’ diye uzak durduğunuz 20 gramlık bir çikolatalı gofrette 180 kalori bulunurken, ‘sağlıklı’ diye götürdüğünüz muadilinde bu rakam 120 kalori civarında. Yağ miktarındaki fark da yaklaşık aynıdır.

 

“Eğer tatlı bir şey yiyorsanız, planınızdan uzaklaştığınızı kabul ederek miktarını az tutun. Sonrasında kaldığınız yerden beslenme programınıza devam edin” diyor New York’taki Sağlıklı Yaşam Merkezi diyetisyeni Valerie Berkovvitz. Unutmayın, kalorisi az diye sağlıklı görünen abur cuburları bol miktarda miktarda yemek daha fazla zarar verir.

Bir önceki yazımız olan “Zengin Kaynak” İddiaları Tartışmaya Açıktır başlıklı makalemizde Süt Ürünleri, Tansiyon ve Vitaminler hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz