Adet Döngüsü – Hijyenin Önemi
Abone ol

Kadınların adet döngüleri birbirinden farklıdır. Kimi zaman hafif geçerken kimi zaman ağrılı, çok kanamalı ve kötü geçer. Bu dönemde enfeksiyon riskini önlemek için temizliğe çok daha fazla özen gösterilmelidir. Hijyen eksikliği bu dönemde bazı rahatsızlıkların temel sebebidir. Önlemler almak ve duyarlı olmak gerekir. Mikrop ve enfeksiyonlar cildimize solunum yoluyla girmek için bir açık beklerler.

 

Bu açığı hijyen eksikliğiyle onlara sunarız ve sonuçlarına katlanırız. Enfeksiyonlar, gastrointestinal sistemimizi bozar, hayatımızın normal rutinini bozar. Bu dönemde daha fazla ter ve vajinal akıntı görülür. Vücuda mikrop bulaşması böylece kolaylaşır. Zaman içinde koku da yaparak birikirler ve sağlığımızı etkilerler. Cinsel organın kişisel hijyeni düzenli olarak yapılmalıdır.

 

Telaşlı ve yoğun yaşam tarzında bile buna özen göstermek sağlığımız açısından önemlidir. Çantanızda mutlaka bir temizlik mendili bulundurun. Acil durumlarda mağaza, ofis veya bir banyo bulup sık sık kontrolünüzü ve temizliğinizi yapın. Vücudun gereksinim duyduğu malzemeleri yanınızda bulundurun.

 

Ped, temizlik mendili, jel, krem gibi.. günde en az bir kez banyo yapın ve vajinal alanı temizleyin. Adet döneminde duş almak ve temizlik her gün yapılmalıdır. En az 3 kez ped değiştirin. Vücut sıvılarını temizleyin. Birikmiş ve kurumuş kanlı bölgeleri silin. Ilık su ve yumuşak bir sabun kullanın.

 

Kansere neden olduğu için vajinaya ve vücudun hassas bölgelerine sprey kullanmayın. İç çamaşırlara da kullanmayın. İç çamaşırınız pamuklu ve sağlıklı olmalıdır, yüksek derecede kaynattıktan sonra kullanın. Ped yerine pamuk kullanmayın. Vajinayı peçeteyle değil suyla temizleyin. Hijyenik ped kullanın ve aynı şekilde çöpe atarken de poşetine sarın. Bunlara dikkat etmezsek şu riskler doğar:

 

Mide barsak enfeksiyonları, cilt tahrişi ve enfeksiyonları, vücut kokusu, toksik şok sendromu olan bakteriyel hastalık ve sivilce riski.

 

Vajinaya giren bakterilerin bulaşmasını önlemek için anal temizliğe de dikkat edilmelidir. Her zaman önden arkaya doğru şekilde temizlenmelidir. Adet döneminde uyulacak hijyen kuralları ile sağlıklı bir dönem geçirmiş oluruz.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Serviks Kanserini Tedavi Etmenin Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz