Adet Öncesi Sendromuna Bitkisel Çözümler
Abone ol

Adet öncesi sendromları, kadınların regl dönemine yaklaştığı zamanlarda ortaya çıkması muhtemel çeşitli sempomlar olarak tanımlanır. Adet görme öncesi günlerde bazı kadınlarda korku, huzursuzluk ve depresyon, bazen bedende sıvı birikimi ile birlikte göğüslerin aşırı duyarlı oluşu ve benzer belirtiler oluşur.

 

Tüm bu belirtiler, o süreçteki hormonel değişimlere karşı oluşan bedensel tepkilerin bir sonucudur. Burada yanıtlanması gereken önemli soru, söz konusu kadın için bu bedensel tepkilerin normal olup olmadığı veya bu tepkilerin oluşumunda ruhsal nedenlerin payı olup olmadığıdır. Tepkiye öncelikle ruhsal durum mu, yoksa hormon dengesindeki değişimler mi yol açıyor sorusunun mutlaka sorulması gerekir.

 

Mavi gün ziyaretçileri için adet öncesi sendromuna ilişkin bitkisel çözümler nelerdir, bunun üzerine araştırmalar yaptık ve adet öncesi sendromu olan kadınların şu bitkileri kullanmasında fayda sağladığını öğrendik;

 

Isırgan Otu

Bu geleneksel karaciğer güçlendirici vücuttaki toksinleri arıtmak için sıkça tavsiye edilir. Karaciğer fonksiyonlarınız yavaşladığında, östrojen seviyesi artar ve bu da adet öncesi sendromuna neden olur.Bu bitki aynı zamanda da abdominal distansiyonu ve meme ucu hassasiyetini hafifletir. Eşit miktarlarda ısırgan otu ile dul avratotunu karıştırarak yapacağınız çayı deneyebilirsiniz.

Dul Avratotu

Dul avratotu da ısırgan otu gibi bir karaciğer güçlendirici olduğu gibi, bu bitkinin karaciğer üzerindeki hafif uyarıcı etkisi adet öncesi sendromu tedavisinde yararlı olacaktır.

 

Ahududu

Ahududunun en iyi bilinen özelliği, hamilelikte ortaya çıkan rahim rahatsızlıklarını yatıştırmasıdır. Birçok herbalist adet öncesi sendromunu da aynı başarıyla tedavi ettiğini belirtmişlerdir.

 

Soya Ürünleri, Yer Fıstığı ve Diğer Baklagiller

Soya ürünleri doğal fakat zayıf fito östrojenler içerir. Fito östrojenler vücudun östrojen üretimini sınırlar. Bu anti-östrojen etki meme kanseri oluşumunu engeller ve bu nedenle de adet öncesi sendromunda da etkilidir. Soya fasulyesi, içerdiği östrojenik bileşik genistein nedeniyle çok fazla dikkat çekiyorsa da yer fıstığı, siyah fasulye ve lima fasulyesi de bünyelerinde bu bileşiği bolca barındırırlar. Kepekli bezelye, soya fasulyesinden 50 kat daha fazla genistein içerir.

 

Ayrıca bu sendrom için kediotu kökü, sarı kantaron eşit karışımının çayı, gerekli görüldüğü süre boyunca, günde 2-3 bardak içilebilir. Eğer gerginliğe kramplar da eşlik ediyorsa, mayıs papatyası veya civanperçemi çayı rahatlatıcı olabilir. Bedendeki sıvı birikmesine karşı ise, hindiba, altınbaşak veya ısırgan otu kullanılabilir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Aynısafa Çiçeği, Papatya, Havuç ve Semizotu Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz