Adet Sancıları Nasıl Geçer Endometriozis ve Dismenore

Adet Sancıları Nasıl Geçer

Sancılı adet görme şikayeti olan kişilerin , bazen ısıtma pedleri kullanması, veya sıcak banyo yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu yöntemler adet sancısını azaltıcı etki yapmaktadır. Ağrı kesiciler de adet sancılarını geçirmek için yardımcı olabilir. Doktorlar, doğum kontrol hapları ya da doğum kontrol iğnelerini de adet sancısı olan kadınlara tavsiye etmektedir.

 

Endometriozis

Endometriozis genellikle bir kadının rahim içinde büyüyen dokularınınrahim dışında büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Endometriozis adet döneminin ilk birkaç gün öncesinde ve adet sırasında ağrıya neden olabilir. Endometriozis olan kadınların yüzde 50 ila yüzde 30unda kısırlık yani gebe kalamama riski görülmektedir. Bu da kadınlarda kısırlığın nedenleri arasında en yaygın görülen 3. nedendir. . Endometriozis olan kadınlarda adet dönemi oldukça sancılı ve ağrılı geçebilmektedir.

 

Endometriozis ağrılarını gidermek için tedavisinde ağrı kesici ilaçlar, hormon tedavisi ve cerrahi yöntemler de dahil olmak üzere çeşitli yolları bulunmaktadır.

 

Endometriozis ile ilişkili kısırlık sorunları için bir takım tedavi yolları vardır. infertilite için bazı tedaviler de vardır. Klasik tüp bebek tedavisi (vitro fertilizasyon) Endometriozis hastalarında kullanılan en garantili kısırlık tedavisidir. Bu sayede hamilelik ihtimali bir hayli arttırılabilmektedir. Diğer yandan Endometriozis hastalığının tedavisi için hormon tedavileri ve cerrahi diğer kısırlık tedavi seçenekleri sunuyoruz.

 

Dismenore

Dismenore, ağrılı adet görme rahatsızlığı olarak ta bilinmektedir. Her ne kadar şiddetli adet sancısına neden olsa da ciddi bir sağlık riski bulunmamaktadır. Dismenore genellikle enfeksiyonlar, endometriozis, ya da yumurtalık kisti ile karıştırılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Prematüre over yetmezliği (POF) ~ Rahim Miyomları başlıklı makalemizde Gebelik ve Oströjen hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz