Aşure

Aşure Malzemeleri ve Aşure Tarifi Aşure Nasıl Yapılır?

Hazır muharrem ayındayken sizlerle bu güzide aşure tarifini paylaşmak istedim. Gerçi hanımlar artık aşure yapmak için aşure ayını beklemiyor. Çünkü aşure bir yıl boyunca beklenemeyecek kadar özlene biliyor.

 

Yine de bu tatlı tarifimizin en lezzetli hali Muharrem’ül-Haram ayında oluyor. Aşura gününüzü tebrik ederim. İsterseniz hemen tarifimizin malzemelerini sayıp yapılışına başlayalım. Kolay gelsin.

 

Aşure Malzemeleri

  • Yarım kilo buğday
  • 1 su bardağı nohut
  • 1 su bardağı kuru fasulye
  • 1 çay bardağı pirinç
  • 150 gram kuru veya yaş kayısı
  • 50 gram kuş üzümü
  • 100 gram kuru incir
  • 1 kilo toz şeker

 

Aşure Tarifi ve Yapılışı

Aşure yapımından bir gün önce malzemelerimizi büyükçe bir tencerede sıcak suda bekletmelisiniz. Suyumuzu çeşme suyundan kullanmamalıyız. Yarım kilo Buğdayı, bir su bardağı nohutu ve bir su bardağı kuru fasulyeyi bir gün önceden suda bekletmeli kabarmasını sağlamalıyız.

 

Ertesi gün dinlenen malzemenizi tekrar ateşe alın ve 3 saat kadar kaynatın. Pişen buğdayınıza 1 çay bardağı pirinç ilave edin. Tüm malzemeler pişince hepsini aynı tencereye alın.20 dakika kadar daha bir arada pişirin. İçine 150 gram kuru yada yaş kayısı, 50 gram kuş üzümü, 50 gram kuru üzüm ve 100 gramda minik parçalara ayrılmış kuru incir ilave ederek 20 dakika daha kaynatın.

 

Suyu azaldıkça kaynamış sıcak su ilave edebilirsiniz. Kıvamını da dilediğiniz gibi sulu yada koyu yapabilirsiniz. En son bir kilo toz şekeri de ilave edip 10 dakika daha kaynatıp ateşten alabilirsiniz.

 

Kaselere aldığınız aşureyi bolca fındık, ceviz ve fıstık eklemeniz lezzetini arttıracaktır. Dilerseniz tarçın da çok yakışır ve yine mevsimine göre minik doğranmış taze meyvelerle de süsleyebilirsiniz. (elma, armut veya nar kullanabilirsiniz.) Aşure tarifimiz burada bitiyor. Allah’ın izniyle tadınız hiç kaçmasın, afiyetle yiyiniz.

Bir önceki yazımız olan Saray Lokumu başlıklı makalemizde Tatlı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz