Aynısafa Çiçeği, Papatya, Havuç ve Semizotu Faydaları
Abone ol

Bu makalemizde aynısafa çiçeği, papatya, havuç ve semizotu hakkında bilgiler ve bunların cilt hastalıklarına karşı tedavi yöntemlerini anlatacağız. Çeşitli cilt hastalığı olan kişilerin bu bitkileri kullanarak sağlığına kavuşabilir.

 

Aynısafa Çiçeği Faydaları

Bu hoş görünüşlü küçük çiçek, halk arasında her türlü cilt problemini tedavi etmesiyle ün yapmıştır.Yapılan araştırmalar, bitkinin anti bakteriyel, anti fungal, anti inflamatuar ve antiviral özellikler sahip olduğunu göstermiştir. Aynısefa çiçeği, akyuvarları zararlı mikropların üzerine çullanması için uyarır ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Gerektiği zaman aynısefa merhemi kullanabilirsiniz.

 

Papatya Faydaları

Yalnızca papatya çayı içmekle kalmayın, bu çayı güzelce demleyip cildinizin sorunlu bölgelerine kompres de yapın. Bu lezzetli bitkinin iltihaplı cilt hastalıklarının, özellikle mantar hastalıklarının tedavisinde yararlı olduğu Avrupa’da onaylanmıştır.
Bununla birlikte, eğer saman nezleniz varsa papatya içeren ürünleri kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Kanarya otu türevi olan papatya, bazı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonları tetikleyebiliyor. İlk önce deneyip vücudunuzun vereceği tepkiyi ölçün. Şayet herhangi bir olumsuzluk yoksa kullanmaya devam edin. Eğer sıkıntıyı artırıyorsa kullanmayı kesin.

 

Havuç Faydaları

Havuç, cildin sağlıklı kalmasını sağlayan ve ciltteki hasarları onaran karotenoid bakımından zengin bir kaynaktır.
Bazı herbalistler, güneş yanıklarının ve küçük cilt sorunlarının tedavisi için sıvılaştırılmış havuç (ve/veya domates) öneriyorlar. Havuç ve diğer kırmızı ve turuncu renkli meyve ve sebzelerden yemek, ağız yoluyla alınan karotenoid yalnızca ciltteki hasarlara iyi gelmekle kalmayıp, aynı zamanda kanser ve kalp hastalığı riskini de ortadan kaldıracağı bilinmektedir.

 

Semizotu Faydaları

Havuç gibi semizotu da karotenoid bakımından hayli zengindir. Yüzünüze maske olarak, bu bitkinin bir avuç kadarını blendere koyar, üzerine de havuç ve hatta biraz ananas ekleyerek çekerseniz, elde ettiğiniz canlandırıcı karışımı yüzünüze sürer ve 20 dakika bekleyebilirsiniz.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Basur Hemoroid Tedavisi Ameliyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz