Bağışıklık Sisteminin Üreme Sağlığına Etkileri
Abone ol

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ve ÜREME SAĞLIĞI

Bağışıklık sistemi (immün sistem) vücudumuzu hastalıklardan korur. Vücuda yabancı olan maddeleri bağışıklık sistemi algılar, bu maddelere karşı üretilen antikorlar ve katil hücrelerle yabancı maddelere karşı savaşır.

Bağışıklık sistemi bazen vücudun kendi hücrelerini de yabancı olarak algılar ve bunlara savaş açar. Bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerini yabancı olarak algıladığı durumlarda otoimmün hastalıklar ortaya çıkar. Romatizma ve Lupus hastalığı otoimmün hastalıklardan birkaçıdır.

 

Son zamanlarda yapılan çalışmalar bağışıklık sisteminin üreme sağlığına etkilerini göstermiştir.

 

Tiroid Hastalıkları

Boynunuzun ön tarafında yer alan tiroid bezi genel sağlık ve üreme sağlığı açısından çok önemlidir. Tiroid bezi T3 (triiodotironin) ve T4 (tiroksin) olarak adlandırılan hormonları salgılar. Bu hormonlar metabolik fonksiyonları kontrol eder. Bu hormonların az veya çok üretilmesi üreme sağlığını olumsuz etkiler.

 

Bazı kadınlar tiroid hormonlarına karşı antikor oluşturur. Bu antikorlar tiroid bezinde iltihabi reaksiyonun oluşmasına bu durum da katil hücrelerin tiroid bezine daha fazla zarar vermesine neden olur. İmmün bozukluk başladıktan sonra üreme hormonlarına karşı antikorlar da üretilir.

 

Bu antikorlar hormonları etkisiz hale getirerek ovulasyon (yumurtlama) ve implantasyonu engelleyebilir. İmmun sistemdeki bozukluk (bağışıklık sistemindeki bozukluk) belirlenmezse gebelik elde edilmesi ve elde edilen gebeliğin devam edebilmesi çok zordur.

Tiroid hormonlarındaki bozukluğa kısırlık eşlik ediyorsa bağışıklık sistemindeki problemler araştırılmalıdır.

 

İmmün sistem bozukluklarında görülen problemler

  • Fibromyalji (kas ağrısı)
  • Premenstrual Sendrom
  • Gece terlemeleri
  • Depresyon
  • Panik bozukluklar
  • Hormonal bozukluklar
Abone ol

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda sık görülen idrar kaçırma problemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz