Abone ol

Basur İçin Zararlı Besinler

Basur bilindiği gibi kalın bağırsakların anüs çevresindeki kas yırtılmaları neticesinde deri altına sızması olarak tanımlanabilir. Basur bir tür fıtık olarak tanımlanabilir. Ancak bildiğimiz fıtıkların aksine basur genellikle yeme ve içme ile yakından ilişkili bir rahatsızlıktır. Elbette basur tedavisi için ilaç ve hatta ameliyatla tedavi gibi seçenekler mevcuttur. Ama diğer yandan da bizlerin yan basur sorunundan muzdarip insanların da basuru hafifletmek için yapabilecekleri bir takım şeyler var. Basura karşı alınacak tedbirlerin başında ise basura zararlı olan yiyecekler olarak adlandırdığımız ve basur kaşıntısını kanamasını azdıran bir takım besinler’den uzak durmak geliyor.

 

Basur tedavisinde anüs ve makat bölgesinin hijyeni gerçekten önemlidir. Makat temizliği yapılırken sabun kullanılmamalıdır. Ancak ılık su veya sıcak su banyosu yapmak ta basur tedavisi açısından son derece gereklidir.

 

Basur Sıcak Su Banyosu Nasıl Yapılır

Cildi yakmayacak ve tahriş etmeyecek bir sıcaklıkta yani 45-50 santigrat derecedeki suyu genişçe bir leğene veya kaba koyup basurlu bölgeyi tam olarak sıcak suyun içerisine getiecek şekilde oturmak yeterlidir. Bu pozisyonda ortalama 15 dakika kadar beklenir. Bu yönteme oturma banyosu adı verilmektedir. Bunun yanı sıra duş esnasında sıcak suyu hemoroidli bölgeye fıskiye yapmak ta benzer faydayı sağlayacaktır.

 

Basura zararlı olan yiyecekler hangileridir.: Özellikle aşağıda belirttiğimiz yiyecekler basur için zararlı besinler, meyveler ve sebzeler olarak bilinirler:  Bamya, ceviz, elma, portakal, erik, armut, greyfurt, ıspanak, incir, kabak, kayısı, kiraz, marul, mercimek, soğan şeftali, üzüm, posasız yiyecekler, Kafeinli içecekler (çay, kahve, meşrubat ), alkol, sigara, beyaz ekmek, fazla et, yumurta, peynir, baharatlı şeyler…

 

Basurda nelere dikkat edilmeli

Kaka yaparken gereğinden fazla ıkınan kişilerde basur şikayetleri şiddetlenir. Ayrıca tuvalet esnasında işi bitirir bitirmez WC den çıkmanız ve çömelme pozisyonunda fazla beklememeniz uzmanlarca önerilmektedir.

Basurun nedenleri arasında fazla kilolar önemli bir etkendir. Bu nedenle bir an önce zayıflamak basur tedavisinde faydalı ve etkili bir tedbir olacaktır.

Müshil ilaçları ve müshil etkili besinler yiyeceklerin kullanımı basuru ilerletir.

İç çamaşır seçiminde mümkünse bol ve makatı rahatlatan iç çamaşırları giymek uygun olacaktır.

Basurlu kişiler kesinlikle uzun süre ayakta durmamalı ve oturma çömelme pozisyonunda beklememelidir.

Ağırlık ve kuvvet gerektiren aktiviteler ve spor dalları ile uğraşanlarda basur görülme riski daha yüksektir. Basurlu kişilerin de kendilerini fazla yükün altına atmaması gerekmektedir.

Egzersiz yapmak basura iyi gelir. Özellikle aşırı tempo gerektirmeyen uzun yürüyüşler yapmanızı öneriyoruz.

Kabızlık basuru şiddetlendirir. Aşağıda da belirtildiği gibi bol sıvı ve lifli gıda tüketimi önemlidir.

 

Özellikle sabah kahvaltısının ardından tuvalete çıkma alışkanlığı edinin. Bu sayede kabızlık önlenecek ve basurun önemli bir sebebi olan kabızlık sorunu ile boğuşmak zorunda kalmayacaksınız. Tuvalet ihtiyacınız geldiğinde bunu ertelemek için kendinizi sıkmak gerçekten kötü bir alışkanlıktır. Günün belirli saatlerinde büyük tuvaletinizi yapmayı alışkanlık haline getiriniz.

 

Basur nasıl geçer – Basura ne iyi gelir?

Beslenme alışkanlıklarının düzgün bir zemine oturtulması basura iyi gelen bir tedbir olarak her zaman işe yarar. Bunun için yapılması gerekenler ise şunlardır:

Bol su içimiz. Vücudu asla susuz bırakmayın. Ayrıca sulu besinler tüketin. Vücudun ihtiyacı olan günlük 2 litre sıvıyı kesinlikle almayı ihmal etmeyin.

Posalı yiyecekler ve lifli besinler ile beslenmelisiniz. . Lifli besinler, kabızlığa çözüm olur çünkü liflerin su tutma özelliği vardır. Bundan dolayı da dışkının kuru kalmasına mani olur. Lif bakımından zengin yiyecekler ise şunlar olarak sayılabilir;  Kabuklu salatalık ve kabuklu domates, bamya, bezelye, pırasa, soğan, yeşil yapraklı sebze, meyve ve kepekli ekmek…vb)

Kuru baklagjiller de lifli yiyecekler olarak kesinlikle basura karşı bitkisel çözüm amacıyla kullanılmalıdır. Özellikle Bezelye, Nohut, Fasulye, Bakla kabızlığa ve basura iyi gelen yiyecekler olarak biliniyor.

Sebze ve meyveleri hem çeşit açısından zengin hem de miktar olarak bolca tüketmelisiniz. Sadece sebze yemeği olarak değil, salatalar, sebze çorbaları olarak ta sebze tüketilmelidir.

Tam tahıl ürünleri yemelisiniz. (Buğday, mısır, yulaf, pirinç…vb)

Kepekli ekmek basura iyi gelir.  Mümkünse yemeklerden önce 2 çorba kaşığı kepek su ile karıştırılarak alınmalıdır.

Abone ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz