Bebek sahibi olmak isteyenler için öneriler

Başlangıçta 2 kişiyle kurulan ailenize artık bebeğinizin de katılmasının zamanı geldiğine eşinizle birlikte karar verdiğinizde, hedefe kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde varmak için dikkat etmeniz gereken konular vardır.

 

Uzmanlar, normal yollarla bebek sahibi olmak için hiçbir görünür sorunları olmayan çiftlerin bile uyması gereken kurallar olduğunu söylüyorlar. Sizin için bu konuda bir derleme yaptık.

 

En pratik ve en yüksek oranda gebelik sağlayan bir takvim yöntemi; çiftin adet bitiminden sonraki 10 gün içinde gün aşırı beraber olmasıdır. Kadının fazla kilolu olmaması veya fazla kiloluysa sağlıklı beslenmesi, cinsel işlev bozuklukları veya çiftin arasında cinsel uyumsuzluk varsa bunların halli için profesyonel yardım alınması, sigara ve alkol gibi alışkanlıkların bırakılması önemlidir.

 

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler sadece sigara alışkanlığının kontrolü ile bile başarı şansını yüzde 40 kadar arttırabilirler. Kadında yumurtlama problemi varsa yumurtlamayı sağlayacak ilaçlar, tiroit ve şeker gibi hastalıklarla iltihabi rahatsızlıkların tedavi edilmesi, rahim ve tüplerle ilgili sorunların halledilmesi de bebek sahibi olma hazırlıklarınız çerçevesinde önemli noktalardır.

 

Bebek sahibi olmak isteyenlerden kadının (doktor tavsiyesiyle) folik asit alması, erkeğinse sıkı giyinmekten ve uzun süreli sıcak banyolardan uzak durması tavsiye edilmektedir, ikisi de sağlıklı sperm gelişimini engeller.

 

Bebek sahibi olmak için şartlar uygun ve olumlu görünmesine rağmen 6 ayla 1 yıl arasında gebelik sağlanamadıysa bir kadın doğum doktoruna başvurmanız önerilir.

Bir önceki yazımız olan İkiz Bebekler Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde Hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz