Bebeklere Fazla Oksijen Vermek Hayati Risk Taşıyor mu?

Erken doğan prematüre bebeklerin hayatta kalabilmeleri için oksijen desteğine ihtiyaçları vardır. Fakat bunun miktarı tartışma konusu olmuştur. Yeni bir araştırma raporuna göre, yüksek oksijen konsantrasyonu hayatta kalmayı destekler fakat hiç risksiz de değildir. Prematüre bebeklerde çok fazla miktarda oksijen alımı, körlük gibi ciddi göz problemlerine ve hastalıklarına sebebiyet verebilir.

 

Bunun yanında beyin hasarları ve akciğer sorunlarına da yol açmaktadır. Beyin ve ciğerlerin gelişimini engeller. Fakat bunun yanında az miktarda oksijen vermek de ölüm riskini artırır. Çünkü erken doğanlarda oksijen desteğine ihtiyaç vardır. Yüksek oksijen ile ilgili riskler önlenmeye çalışılmaktadır.

 

Düşük konsantrasyonlarda alındığı taktirde ölüm oranları artmaktadır. Oksijen konsantrasyonunun doğru miktarlarda verilebilmesinin mümkün olmadığı belirtilmiştir. Sürekli hareket eden hedeflerde doğru dengeyi bulmak zordur. Gebeliğin 28. haftasından önce doğum yapan kadınların bebeklerinde %91 – %95 oranlarında oksijen vermek bebeklerin hayatta kalma şansını artırmıştır.

 

%85-%89 oranında ise daha az sağkalım gözlemlenmiştir. Bu araştırma, İskoçya Edinburgh Üniversitesi’nde yapılmıştır. 36. haftadan sonra, bebeklerin %14,4’ü yüksek oksijenden dolayı ölmüştür. Düşük miktarda alanların ise %17,3’ü ölmüştür. Bu miktarın ayarlanması hayati bakımdan çok önemli olsa da klinik ortamda bunu sağlamak oldukça zordur.

 

Yeni doğan ünitelerinde oksijen miktarı %88 ile %93 oranında verilmektedir. Yeni doğanın oksijen gereksinimi artar, ilk anlarda solunum ve dolaşım yeterli olmadığından artan bu oksijen gereksinimi karşılanamaz. Oksijen doğrudan burna Uzun süreli ve yüksek yoğunlukta verilen oksijen, oksijen tedavisi konusunda da bahsedildiği gibi, yeni doğanda körlüğe neden olmaktadır.

 

Ancak, hastane öncesi acil bakımda kısa süreli oksijen verileceğinden böyle bir sorunun oluşması olasılığı azdır. Yine de oksijen verirken uygun yoğunlukta, nemlendirerek ve ortama doğru vermek gerekir. Değil bebeğin bulunduğu ortama verilir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bir İş-Yaşam Dengesi Nasıl Sağlanır? başlıklı makalemizde Tatlı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz