Bir Diş Karanfil Faydası
Abone ol

Karanfil başta Baharat Adaları ve Endonezya olmak üzere, Güneydoğu Asya ve dünyanın diğer pek çok bölgesinde yetişen bir bitkidir. Karanfilin anavatanı Endonezya’da, bir çocuk doğduğunda bir karanfil dikilirmiş. Bitki ne kadar uzun ve düz büyürse çocuğun o kadar güçlü ve uzun bir ömür süreceğine inanılırmış. Ayrıca hastalıklar ve kötü ruhlardan korunmak için aynı bitkiden yapılan bir karanfil kolyesi takarlarmış.

 

Karanfil hem güzel bir süs bitkisi hem de çok yaygın olarak kullanılan bir baharattır. M.Ö 200 yıllarında Çin’de sadece imparator tarafından ağzını tatlandırmak için kullanılırmış. Zamanla halka inen karanfil Arap tüccarlar aracılığı ile Romalılar ve Yunanlılara tanıtılmış ve bu toplumlarca aşk iksirleri hazırlamak için kullanılmıştır.

 

Karanfil bitkisi Myrtaceae ailesinden bir bitkidir ve pek çok çeşidi vardır. Latince clavus, İspanyol clavo, Fransızca clou veya Almanca nelke kelimeleri ile ifade edilir ve tüm bu kelimeler tırnak kelimesinden türemiştir. Kurnful, mikhak, garifalo, garofano, karambu, kan ploo ve daha yüzlerce değişik isimle dünya dillerinde karşılık bulur.

 

Baharat olarak kullanılması için çiçek tomurcukları açmadan güneşte kurutulur. Cinsine göre hafif ya da koyu kırmızımsı, kahverengi ya sarımsı renklerde olabilir. Baharatı bol, odunsu, tatlı ve hafif küf kokusu vardır. Acı ve uyuşturucu yapıdadır. Pek çok maddenin yanı sıra C vitamini, kalsiyum, A vitamini, sodyum, mangan, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi yararlı mineral ve vitaminler içerir.

 

Karamelli ve meyveli tatlılar, çikolata ve etlerle çok iyi uyum sağlar. Dünyanın her yöresinde farklı şekillerde kullanılır. Amerika’da pişmiş etlere serpilir, turşulara atılır. İngilizler elmalı tarta eklerken, Fransızlar çorba ve kompostolarda karanfili kullanır. Almanlar özel bir ekmek yapımında faydalanırken, Çinliler beş-baharat adlı özel karışımlarına ekler ve et yemeklerine koyarlar. Kuzey Afrika ve Anadolu’da et, pirinç yemekleri ve tatlılara eklerler. Etiyopyalılar kahve pişirmeden önce kavrulmuş karanfil eklerler ve ayrıca yöreye özgü bir sigarada da kullanırlar. Meksikalılar et yemeklerine sos hazırlamak için karanfilden faydalanırlar.

 

Karanfil güzel kokusu ve muhteşem lezzetinin yanında bir ev ilacı olarakta kullanım bulur. Sindirimi ve kan dolaşımını güçlendirir. Hindistan cevizi ile birlikte yendiğinde erkeklerde cinsel gücü arttırdığı düşünülür. Özellikle diş ağrıları olmak üzere iyi bir ağrı kesicidir. Bağırsak gazını söker, bulantıyı dindirir. Ayrıca karanfil yaprakları cilt yanıklarına bağlanarak kullanılır. karanfil yağı mikrop öldürücü ve mantar gidericidir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Kuralları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz