Botulinum Toksin Nedenleri Ve Etkileri

Botoks Ölümcül Olabilir Mi?

Allergan tarafında üretilen mükemmel bir ilaç olan Botoks modern toplumlarda oldukça yaygın olarak kullanılan bir kozmetik yöntemidir. Botoksun bu kadar ünlenmesinin nedeni kısa süre içerisinde kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmasıdır.

 

Bununla birlikte botoks etkinliği kısa sürmektedir. Botoksun etkinliği uygulanış bölgesine ve bazı diğer etmenlere bağlı olarak 4-7 ay arasında değişiklik gösterir.

 

Botulinum Toksin Nedenleri Ve Etkileri

Botulinum toksin Botoks’un bilinen adıdır. Botoks uygulaması bir çeşit gıda zehirlenmesi olan botulizme neden olur. Bu toksin etkiye neden olan bakterinin adı Klostridium botulinum’dur. Bu toksin madde kısa süre içerisinde felce neden olan nörotoksinleri üretir.

 

Bu bakterinin yüksek miktarlarda vücutta bulunması ölümlere neden olabilir. Klostridium botulinum A – F arasında sınıflandırılan nörotoksinler üretir. Botoks terapisi A sınıfında yer alır. Bu toksinler sinir uçlarına ve daha sonra kaslara eklenir. Sinir uçlara elektirk sinyalleri gibidir. Bu sinyaller kas kasılmalarını kontrol eder. Botoks kasların kasılmasını engeller.

 

Boktoksun Kullanımı İle İlgili Gerçekler

Botoks iğneleri ölümcül değildir; çünkü botoks terapisinde kişinin kaslarına uygulanan botulium az miktarlardadır. Günümüzde Botoks migren ve rektal yırtılma gibi bazı medikal sorunlar için de uygulanır.

 

Boktoks tedavisinin miktarı kişinin sağlık durumuna ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Botoks yaptırmaya karar vermeden önce, detaylı bir araştırma yapmalı ve uzman doktorlar tarafından tavsiyeler edinmeniz gerekiyor. Aksi halde sağlığınızdan olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Cilt Bakımı İçin Neler Gerekli başlıklı makalemizde Beslenme, Cilt Bakımı ve Kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz