Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler

Büyüme ve Gelişmenin Değerlendirilmesi

Büyüme vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi ölçümü, göğüs çevresi ölçümü ve vücut bölümlerinin birbirlerine oranları ile değerlendirilir. Ölçülen değerler yaş ve cinsiyete göre hazırlanmış olan normal değerler cetveli veya persentil eğrileri ile karşılaştırılır.

 

Gelişmenin değerlendirilmesinde ise dişlerin çıkma ve değişme zamanı, kemiklerin olgunlaşma derecesi, nöro-motor gelişme derecesi, zeka ölçümleri ve cinsel gelişme kullanılır.

 

Normal çocukların ölçümleri yapılırken o grup içinde ortalama değerin altında ve üstünde ölçüleri olan çocuklar da bulunacaktır. Bu durumda Y eksenine çocuk sayısı, X eksenine ölçülen değer yazılırsa çan eğrisi şeklinde bir grafik elde edilir. Ortalamanın ± 2 standart sapmasının (SD) dışında olan değerler anormal kabul edilir ve araştırılmalıdır. Persentil cetvelinde +2SD 97. persentile, -2 SD 3. persentile karşılık gelmektedir.

 

Büyüme ve gelişmenin normal olabilmesi için ilk koşul sağlıklı bir genetik yapıya sahip olmaktır. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerin de önemli etkileri vardır.

 

Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler

Genetik Faktörler

Çocuğun döllenme anında edindiği genetik yapı büyüme ve gelişme potansiyelini belirler. Kısa boylu ailelerin çocukları kısa olmaya eğilimlidir. Genetik faktörler bazı hastalıklarında ortaya çıkmasına neden olabilir bu durumda da büyüme-gelişme etkilenir.

 

Cinsiyet

Doğumda kızların ağırlığı daha düşüktür. 10-11 yaşlarına kadar erkekler daha iri olur. Ergenlik döneminde kızların büyümesi daha hızlıdır.

 

Hormonal Faktörler

Çocukluk çağında büyümeyi direkt olarak etkileyen iki önemli hormon büyüme hormonu ve tiroid hormonlarıdır. Tiroid hormonları büyüme için olduğu kadar gelişme için de gereklidir.

 

İntrauterin Faktörler

Anne sağlığının bozuk olması, uterus ve plasentanın fonksiyonlarının yetersiz olması büyümeyi kötü yönde etkiler. Gebelikte alının bazı ilaçlar veya zararlı ışınlar, annenin geçirdiği enfeksiyonlar da büyümeyi kötü yönde etkiler.

 

Postnatal Faktörler

En önemli etken beslenmedir. Bununla birlikte çocuğun sağlık durumu da önemli rol oynar. Sağlıklı olan ve iyi beslenen çocukların büyümeleri de iyi olur. Zeka ve duygusal gelişmede çevreden alınan uyarılar önemli rol oynar.

Bir önceki yazımız olan Depresyon Nedenleri ve Belirtileri başlıklı makalemizde Depresyon, Stres ve Uykusuzluk hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz