Çene Eklemi Fonksiyon Bozuklukları

Çene Eklem Bozukluğu Nedenleri

Çene eklemi fonksiyon bozukluğu, çene eklemlerini etkileyen ağnlı semptomlann bir araya gelme­sidir. Eklemler, kafatasının şakak kemiği, alt çene kemiği (mandibula) ve çene kaslarından oluşur.

 

Çene Eklemi Bozukluğu Belirtileri

Çiğneme veya çenenizi açamama, çiğnerken tınlama sesi çıkması, çenelerin kirlenmesi, çene ağrısı, şakaklara vurma hissi, kulak çınla­ması, omuz ağrısı belirtilerdir. 10′lu, 20′li ve 30′lu yaşlardaki kadınlarda daha sık rastlanır.

 

Bu durum tam olarak anlaşı­lamamıştır. Çene kasları sorunlarından kaynaklanabilir. Sakız çiğnemekten veya diş gıcırdatmaktan dolayı çene kaslarında sorun oluşabilir. Artrit gibi eklem sorunları; çene kemiği çıkığı; kemik veya yumuşak doku tümör­leri vs de soruna sebep teşkil edebilir.

 

Bir teşhis konulabilmesi için, doktorunuz veya dişçiniz, yüzünüzü ve çenenizi inceleye­cektir, bunu yaparken çenenizin hareketlerine özellikle dikkat edecek ve varsa ağrıya neden olan diğer sebepleri araştıracaktır.

 

Çene Eklemi Bozukluğu Tedavisi

Çene eklemi ağrısı, nadiren ciddi bir soruna işaret eder ve genellikle kendiliğinden geçer. Tedavinin amacı, altında yatan sebebi bulmaktır.

 

Diş gıcırdatmaya sebep olan stres kaynağım tespit etmek için gerekli önlemleri alın. Çiğnen­mesi zor olan veya yerken ağzınızı çok fazla açmanızı gerektirecek yemeklerden kaçının. Birkaç hafta boyunca, hafif yemekleri içeren bir yemek rejimine geçmek ve bunun bir rahatlama hissi sağlayıp sağla­nmadığını kontrol etmek de bir çözüm yaratabilir.

 

Aspirin gibi ağrı kesiciler, ağrıyı rahatlatmaya yardımcı olur; ağrılı alana yapılacak sıcak ve nemli kompres, kas spazmlarını azaltabilir. Kas gevşeticiler veya küçük dozda alınan sakinleştiriciler, bazı kişiler için, yardımcı olabilir. Biyo geri bildirim, bazı zamanlarda yardımcı olabilir; diğer bazı kişiler de psikoterapiden faydalanır. Isırma engelleyiciler gibi, diş gıcırtmayı önleyen diş uygulamaları da yardımcı olabilir.

 

Hastalığınız, bozulma eğilimi olan eklem rahatsızlığından kaynaklanıyorsa, doktorunuz çene yapınızı düzeltmek için, ameliyat önerebilir. Diş çekilmesi; diş bağı ve tutucu protezler kullanarak, dişleri hizalamak gibi yöntemler, dikkatli olarak incelenmemiş çene eklemi işlev bozukluğu tedavileridir.

Bir önceki yazımız olan Kemik Erimesi (Osteoporoz) başlıklı makalemizde C Vitamini, D Vitamini ve Kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz