Cevizin İnanılmaz Faydaları
Abone ol

Yüksek oranda lif, protein, tekli – çoklu doymamış yağ ve flavonoid gibi önemli besin öğelerini içeren cevizin inanılmaz faydaları var. Sadece 100 gr cevizde yaklaşık olarak 650 cal. enerji sağlamakta. Bu kadar çok enerji vermesinin nedeni ise içinde bulunan yağ oranını çok yüksek olmasına bağlı. Fakat bu yağlar vücuda zararlı olan yağlar değildir.

 

Cevizde bulunan bu yağlar omega-3 ve omega-6 olarak bilinen ve zihinsel gelişim için gerekli olan faydalı yağlardan oluşmuştur. Cevizde yüksek oranda bulunan omega-3 yağ asitleri, yüksek kan basıncı ve klinik depresyonu önlerken diğer yandan da diyabeti, inmeyi ve kalp hastalıklarını önler.

 

Cevizde bulunan bazı faydalı yağlar kanda bulunan kolesterol seviyesini düşürürken kalp atışlarındaki düzensizlikleri önler ve bu atışların normal şekilde atmalarını sağlıyor.

 

Cevizde bulunan fitosteroller prostat, göğüs ve kalın bağırsak gibi daha birçok kanser türlerine karşı vücudu dirençli hale getirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Yapısı itibariyle beynin yapısına benzeyen ceviz beynin anlama ve kavrama seviyesini yükseltiyor.  Asya ve çevresi ülkelerde ceviz hala beyin gıdası olarak varlığını sürdürürken, bu ülkelerdeki birçok öğrenci sınavlara girmeden önce ceviz yiyerek sınav notlarının yükseleceğine inanıyorlar.

 

Bu ve buna benzer başka birçok faydası bulunan cevizin, uzmanlar tarafından günde 3 ile 5 tane tüketilmesi öneriliyor. Çiğ cevizin faydası olduğu kadar ceviz suyunun faydaları da oldukça fazladır. Bir sonraki yazımızda çiğ cevizin faydaları ve ceviz suyunun faydaları hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan İleri Yaşta Karşınıza Çıkabilecek Ağız Diş Problemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz