Cilde Hastalıkları İçin Aloe, Avakado Faydaları
Abone ol

Bitkilerin dilinden formüller üreterek yapılan cilt bakımlarına detaylı bir araştırma yaparak sizler için derlemeyi başardık. Hangi bitki türlerinin hangi cilt sorunlarına iyi geldiğini bu şu şekilde sıralamak gerekirse;

 

Aloe

Aloe antik Mısır döneminden beri her türlü cilt problemi için kullanılmaktadır. Fakat aloe eski bir ilaç olmaktan çok daha fazladır. Aloenin etli yapraklarının içindeki jelin, radyasyon yanıklarının tedavisini hızlandırdığını gösteren ve 1930’lardan beri yapılan çok sayıda araştırmalar, bu bitkinin çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde son derece etkili olduğunu göstermiştir.

 

Dermabrazyon (derinin üst tabakasının çıkarılması) yapılan hastalar üzerinde yapılan hastalar üzerinde yapılan bir araştırma, aloenin iyileşme sürecini 72 saate kadar indirdiğini göstermiştir.

 

Bahçıvanlıktan hiç anlamıyor bile olsanız, aloeyi evinizde bir saksıda yetiştirebilirsiniz. Bitki çok az su ister ve bakıma neredeyse hiç ihtiyacı yoktur.Küçük yanıklar, kesikler ve diğer cilt sorunları için, aloenin alt yapraklarından bir parça koparıp, ortasından uzunlamasına yararak içinden çıkan jelatinimsi özü yaranın üzerine sürmeniz yeterli olacaktır. Ya da isterseniz bu bitkinin özünü içeren çok sayıdaki hazır ürünlerden kullanabilirsiniz.

 

Avokado

Avokado yağının, dermatit ve artritin bazı türlerinin tedavisinde kullanıldığına dair patent altına alınmıştır. ”Natural Organic Hair and Skin Care” adlı kitabın yazarı Aubrey Hampton’a göre, avokado yağıyla uzun vadeli bir tedavi uygulanması halinde, egzama iyileşmektedir. Çünkü avokado yağı, A, D ve E vitaminleri bakımından zengindir.

 

Bu vitaminler cildin sağlığını korur. Avokado yağını doğrudan kaşınan, kızarmış ya da tahriş olmuş bölgeye uygulayabilirsiniz. Yağ ağız yoluyla alındığında da aynı derecede faydalı olacaktır. Bu yüzden salatalarınıza avokado yağı dökebilirsiniz.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Cilt Sorunlarına Doğal Yöntemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz