Cildimizin Baş Düşmanı Güneş!
Abone ol

Açık renk giysiler içinde bronz bir ten ile dolaşmak hem göze hem de kulağa çok hoş geliyor değil mi? Şimdi hepinizin evet dediğini duyar gibiyim… Fakat durum sanıldığı kadar kolay değil. Cildimizin düşmanlarından bir tanesi de güneştir. Hatta güneş için cildimizin baş düşmanı da diyebiliriz.

 

Yazının başında da belirttiğim gibi açık renk giysiler ve bronz bir ten kombinasyonu sağlamak için sık sık güneşlenmeye çıkarız. Burada sizlere asla unutmamanız gereken bir gerçekten bahsetmek istiyorum. Güneşin gerekli koruma önlemlerini almadığınız taktirde cildinizi çok kötü derecede yakabileceği gerçeği…

 

Melanin

Melanin, insan derisine renk veren bir maddedir. Melanin aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu bir etki oluşturur. Derimiz güneşe maruz kaldıkça melanosit denilen renk hücreleri daha fazla melanin salgılar. Cildimiz koyulaştıkça güneşin zararlı ışınlarından daha fazla korunma sağlanır.

 

Mevsimin başında, cildimiz için korunma önlemi almadığımız bir dönemde güneşin altında çok kalmamız ciltte güneş yanıklarına sebep olabilir. Açık renk tene sahip insanlarda durum biraz daha kötü olabilir. Eğer bu kişiler öğlen saatinde güneşe, korumasız bir şekilde takribi 15 dakika maruz kalması ciddi güneş yanıkları oluşturabilir. Güneş yanıkları diğer yanmaların tersine anında fark edilmez.

 

Yanmadan 6 ila 48 saat içinde kendisini gösterir. Salgılanan toksin sebebi ile ateş ve vücutta kırıklık, ciltte ödem (özellikle bacaklarda) görülebilir. Ağrılar bazen dayanılmaz boyutlara kadar ulaşabilir.

 

Uzun dönemli yanıklar da mevcuttur. Bu yanıklar malign melanom adı verilen tehlikeli bir cilt kanseri, hızlı yaşlanma, cilt lekeleri ve skuamöz tip cilt kanserinin oluşumuna yol açabilir. Gözde oluşan göz merceğinin saydamlaşmasıyla oluşan katarakt ta güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarının yol açtığı rahatsızlıklardan bir tanesidir.

 

Yaz saati uygulamasından ötürü, 11 ila 15 saatleri arasında güneş ışınları dünyaya dik açı ile gelir. Bu durum güneş ışınlarının dünyaya ulaşırken katettiği mesafenin kısalmasına ve dolayısı ile atmosferin filtre özelliğinin azalmasına sebep olur. Bundan dolayı öğlen saatleri cildimiz için çok fazla zararlı güneş ışını içermektedir ve tehlikelidir. Hatta deniz kenarlarında, kumun ve suyun yansıtıcı özelliğinden dolayı şemsiye altında oturanlarda bile ciddi güneş yanıkları görülebilir.

 

İşte tüm bu nedenlerden ötürü, güneşe çıkarken daha dikkatli olup bir bir sonra ki yazıda bahsedilen korunma önlemlerini uygulamayı unutmuyoruz.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Kuru Cilt Oluşumunu Önlemenin Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz