Cilt Lekeleri İçin Lazer Tedavi Türleri

Lazerle cilt yenileme tedavisinde değişik bir takım lazer tedavileri teknikleri ve türleri kullanılmaktadır. Önemsiz sayılabilecek küçük cilt lekeleri için yoğun darbeli ışık (IPL) denilen lazer tedavi yöntemi tercih edilmektedir. IPL lazer tedavilerinde ciltte leke olan bölgeye odaklanan lazer ışığı hafifte olsa cilt yanığı oluşturma riski doğurabilmektedir.

 

Özellikle esmer tenli kişilerde görülen   deride koyu renge neden olan melaninin pigmentine yoğunlaştığı için cilde zarar verebilir.  Fraksiyonel lazer tedavisi ise   güneşten zarar görmüş cildin melanin  pigmentinin aşırı biçimde yoğunlaştığı ve cilt lekesi adını verdiğimiz deri renginde koyulaşmalara ve hasarlara neden olan doku ve cilt hücrelerini ortadan kaldırmak için kullanışır.

 

Fraksiyonel lazer ile cilt lekeleri tedavisi neticesinde iyileşme süreci hızlanmakta ve cildin daha fazla cilt lekeleri ile kaplanmasına engel olmaktadır. Yani fraksiyonel lazer bir yandan cilt lekelerini tedavi ederken diğer yandan da bu lekelerin yayılmasını durdurmaktadır.

 

Son olarak, (LED) dediğimiz ışık kaynağı cihazlar ile yapılan cilt lekeleri tedavisi de günümüzde tercih edilmektedir.

 

LED cihazları gerek evde gerekse güzellik merkezlerinde kullanım avantajına sahip olup evde cilt lekeleri lazer tedavisi için ideal yöntem olarak adlandırılır. LED ile cilt lekesi tedavisinde de ciltte melanin  üretimini azalmakta ve cilt lekeleri önemli ölçüde azalmaktadır. Cilt lekelerinin en sıkıntılı olarak bilineni olan ciltteki esmer ve kahverengi lekeler için   CO2, Erbiyum ve Fraxel lazer yöntemleri de bir hayli etkili olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Siyah Noktalar İçin Maske Tarifi başlıklı makalemizde Cilt Lekeleri, Kahve ve Maske hakkında bilgiler verilmektedir.

4 YORUMLAR

  1. Cilt lekeleri biz kadınların en çok sıkıntı yaşadığımız konudur. Sitenizi takip ettiğim kadarıyla bu konuda güzel öneriler ve tavsiyeler veriyorsunuz. İlgi çekici yazılarınız için teşekkür ederim.

  2. Evimşen sana katılıyorum. Çok doğru söylemişsin. Biz kadınların en çok sinir olduğu şeylerden biri cilt lekeleri ve sivilceler 🙂 Bu arada çok güzel ismin varmış ya. İlk defa duymama rağmen çok güzel geldi bana.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz