Çocuğunuza hayvan sevgisini aşılayın

Çok büyük bir engeliniz yoksa evinize evcil bir hayvan alıp, hem çocuğunuzu mutlu edebilir hem de onun birçok olumlu özellik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Hayvan sevgisinin, çocuğunuzda yaratacağı güzel duygu ve davranışları, başka hiçbir şeyle ona kazandırmayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bu duruma hazır olmak, doğru hayvanı seçip, bu süreçte doğru adımları atmanızdır.

 

Hayvan sevgisini pekiştirmek için neler yapabilirsiniz?

• Siz hayvanları sevmiyorsanız ya da fobiniz varsa sevmeye başlamak zor olabilir, ancak çocuğunuza hayvanlar hakkında olumsuz düşünceleriniz yerine olumlu düşüncelerinizi yansıtın. Korkunuz varsa, korkunuzu çocuğunuza yüklemeyin ve korku edindirmeyin.

 

Onun hayvanları sevmesine fırsat verin. Gerekirse diğer ebeveyn ya da yanınızdaki yetişkin başka bir kişi aracılığıyla bunu yaşamasına olanak tanıyın.

 

• Evinize bir süreliğine bir hayvan alarak, çocuğunuzun onunla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz hayvanının bakımını öğrenerek hem hayvanlar hakkında bilgilenecek, vakit geçireceği ilgi alanı olacak, sevgiyi sizin dışınızdakilerle de yaşama paylaşma ortamı olacak hem de sorumluluk sahibi olacaktır.

 

• Temizlik titizlik konusunda endişeleriniz varsa temizlik problemi en az olan hayvanları seçebilirsiniz, su kaplumbağası, balık, kuş gibi.

 

• Çocuğunuz hayvanlarla ilgilenirken dikkat etmesi gerekenlerle ilgili onları korkutmadan, bilgilendirin.

 

• Evinize alacağınız hayvana çocuğunuz karar vereceği bir isim koymak, arkadaşlık-dostluk bağı kurmada daha yararlı olacaktır.

 

• Çocuklar çok küçük yaşlarda hayvan bakımının getireceği sorumlulukları anlamayabilirler. Çocuğunuzun hayvanlar hakkında bilinçlenmesi 3 yaş civarı gerçekleşir.

 

• Çocuğunuza hayvanlar hakkında kitaplar, dergiler okuyabilirsiniz, hayvanlar hakkında belgeseller izlemesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar için bu konuda hazırlanmış cd lerden yararlanabilirsiniz.

 

• Çocuğunuzu hayvanat bahçesine, sirke götürebilirsiniz. Hayvanları görmesi ve onların yaşamlarını gözlemleyebilmesi ona çok şey katacaktır.

 

• Çocuğunuz hayvanlara yakınlaştığı, onları daha bilinçli fark ettiği dönemden itibaren bu sevgiyi destekleyin, onları hayvanlar konusunda doğru bilgilendirin ve hayvanlarla olan dostluklarını güçlendirin. Çocuğunuza alacağınız hayvan, çocuğunuzun psikolojisinde olumlu değişiklikler yaratıp, sizinde buna tanık olmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan İkiz Bebekler Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde Hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz