Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi
Abone ol

Çocuk felci nedir?

Çocuk felci (daha doğru ifade­siyle poliomyelitis) bir viral enfeksiyondur. Beyin ve omuri­liğe saldırabilir. Kalıcı felce ve solunumu kontrol eden kasların felç olmasına bağlı olarak ölüme sebebiyet verir.

 

Bir zamanlar genç çocuklar arasında çok yaygın olan ve kolaylıkla bulaşan bir hastalık olan çocuk felci, 1950′li yıllarda geliştirilen aşısı sayesinde, şimdilerde gelişmiş ülkelerde son derece nadir rastlanan bir hastalıktır. Bununla beraber, hijyen standartlarının düşük olduğu ve aşılamanın yaygın olmadığı az gelişmiş ülkelerde hala ortaya çıkmaktadır. Az gelişmiş bir ülkeye seyahat edecekseniz, aşılanmış olduğu­nuzdan emin olun.

 

Çocuk felci sonrası sendromu, zayıflamış ya da felç olmuş kaslarının kullanımı tamamen iyileşmiş kişilerde, semptomların nadiren tekrar görülmesi durumudur.

 

Çocuk felci belirtileri

Çocuk felci hastalığının ilk semptomları;

  • baş ağrısı,
  • ateş,
  • kusma ve boğaz ağrısı

 

Kötü bir grip vakası ile kolaylıkla karıştırılabilir. Birkaç gün sonra, genellikle bacakları ve alt gövdeyi etkileyen adale zayıflığı başlar. Çocuk felcinin en ciddi neticesi, solunumu düzenleyen kasları kontrol eden brainstem’in enfeksiyon almasıdır. Eğer solunum durursa ve kişi bir solunum destek cihazına bağlı değilse, kişi ölecektir.

 

Çocuk felci tedavi

Çocuk felci aşısı, tüm yaşam boyu bağışıklık sağlamak üzere, çocukluk çağında yapılır. Çocuk felci virüsünü öldürebilecek bir ilaç yoktur. Felcin tedavisi, hangi kasların etkilendiğine bağlıdır. Felçli kasların hasar görmesi, fizik tedavi ile önlenebilir.

 

Bu suretle felç olmuş yüzde 50′si tamamen iyileşir ve yüzde 25′ten azı, ömür boyu felç olur. Doktorlar, çocuk felci sonrası sendromunu, fizik tedavi ile iyileş­tirmektedir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Doğum Öncesi Kirliliğe Maruz Kalan Çocuklarda Davranış Sorunları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz