Çocuklarda Açgözlülük Nasıl Önlenir?
Abone ol

Çocukları bilirsiniz, bir markete ya da bir davete gittiklerinde bir şeyler yemek, abur cubur atıştırmak için deliye dönerler. Sanki daha önce hiç yememiş gibi. Bu çocukça açgözlülük bazı çocuklarda çok görülen bir davranış biçimidir.

 

Çocukların açgözlülüğü hemen hemen her konuda olabilir. Yemek, oyuncak veya istedikleri herhangi bir şey. İstedikleri olana kadar direteceklerdir. Israr ve gözyaşı onların en büyük silahı.

 

Çocuklarda Açgözlülük Nasıl Önlenir?

Çocuğunuzun çok sevdiği bir yiyeceği düşünelim. Örneğin; çilek, makarna veya meyve suyu… Gibi çocuğun sevdiği, açgözlülük yaptığı yiyeceği bol miktarda mesela iki kilo çileği sadece onun yemesi için önüne koyun. Amaç; çocuğu çileğe doyurmak. Bir kere tam olarak doyunca çilek konusunda açgözlülük yapmayacaktır.

 

Diyelim ki; çocuk oyuncak diye tutturuyor, ısrar ediyor. Bu konuda çilekteki gibi bir metod sergileyemeyiz. Öncelikle yapılması gereken çocuğa öğretilmesi gereken başka bir detay var.

 

Çocuklara bir şey istediklerinde nerede ve ne zaman istemeleri gerektiği öğretilmeli. Gerisi zaten çok kolay. İstediği oyuncağı almak ya da almamak gerektiğini anlatabileceğiniz uygun bir ortam sağlamış olursunuz. Tabi ki çocuk çok fazla oyuncak tüketiyorsa ona bunun yanlış olduğu anlatılmalı.

 

Eğer daha iyi ve kalıcı bir formül isterseniz. Bir oyuncak alım takvimi oluşturun. Çocuğa örneğin; her ay bir oyuncak alabileceğinizi söyleyin. Bu şekilde çocuk diğer zamanlarda ısrarcı olmanın manasız olduğunu anlayacaktır. Ayrıca bu yöntem yiyecekler içinde geçerli olabilir.

 

Mesela her gün sadece bir tane çikolata yiyebilirsin diyebilirsiniz. Bu basit ama verimli yöntem çocuğa disiplin ve prensip kazandıracaktır.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Hepatit B Virüsü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz