Çocuklarda Hepatit B Virüsü
Abone ol

Hepatit B, karaciğerin iltihaplanmasına neden olan bir virüs hastalığıdır. Bu virüs karaciğerde kümelenip çoğalır. Karaciğer hayati fonksiyonların yerine getirilmesinde önemli bir role sahip olduğu için Hepatit B virüsü oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

 

Hepatit B önlenmediğinde ve tedavisi geciktirildiğinde karaciğerin büyük orandan tahrip  olmasına neden olur. Hepatit B kendini uzun zaman saklayabilen ve bulaşıcı bir hastalık.  Bu yüzden Hepatit B’nin ülkemizde görülme sıklığı oranlarıda korkutucu rakamlarda.

 

Türkiye’de her on çocuktan biri Hepatit B virüsünü taşıyor ve farkında olmadan bulaştırıyor.  Bu durumda maalesef her 3 kişiden biri Hepatit B ile karşılaşmakta. Özellikle okul ve kreşlerde bu hastalığın yayılma riski daha fazla. Hepatit B‘nin kuluçka süresi 2 ile 6 ay arasında değişirken taşıyıcıların %80′i de belirti göstermiyor.

 

Çocuklarda Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

  • İştahsızlık-kilo kaybı
  • Halsizlik-Yorgunluk
  • Bulant-Kusma
  • Genel görünümde sarılık
  • Karın ağrısı
  • Koyu renk idrar yapma
  • Karaciğerde hassasiyet

 

Hepatit B nasıl bulaşır ve Hepatit B’den nasıl korunulur?

Hepatit B virüsü kan, tükürük, korumalı bile olsa cinsel temas, ter, açık yara, uygunsuz enjektör kullanımı, okul gibi çoklu ortamlarda bulunmak, hijyenik olmayan ameliyat ve kuaför gereçleri, gibi yollarla bulaşabilir. Hepatit B virüsünü taşıyan gebelerde bebeklerine bu virüsü bulaştırabiliyor.

 

Hepatit B virüsünden korunmak için en iyi yöntem AŞIDIR. Hepatit B aşısı % 90 ile % 100 arasında başarı oranına sahip. Unutmayınız ki, erken teşhis hayat kurtarır. Bu kural tüm sağlık çevrelerince kabul görmektedir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz