Çocuklarda Hiperkativite Sendromu
Abone ol

Çoğu çocuk hareketlidir ve hareketli olması da beklenir. Onların koşması, zıplaması, bağırması, düşmesi ve gürültü çıkararak oynaması normaldir ve bu nedenle aşırı hareketli çocuğu çok iyi tanımak gerekir. Her çocuk farklıdır ve hem kendi içinde hem de yaşıtlarıyla detaylı bir şekilde değerlendirilerek onun hiperaktif olup olmadığına karar verilmelidir.

 

Hiperkativite sendromu, dikkat eksikliği hiperktivite bozukluğu (DEHB) olarak adlandırılır. Nörobiyolojik bir bozukluktur ve çocuğun yaşamının her anını etkiler. Oklu öncesi çocuklukta başlayıp yetişkin olduğunda değişik bulgularla da kendini gösteren süreğen bir rahatsızlıktır.

 

Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Hiperaktivite belirtileri 7 yaşından önce başlar. Genellikle 4-5 yaşlarında belirtiler belirgin haldedir.

 

Son zamanlarda, aşırı hareketli çocuklara hemen ‘hiperaktivite’ yakıştırması yapılmakta ve bunun ciddi bir rahatsızlık olduğu kolayca gözardı edilmektedir. Hiperaktivite, çocukluk çağının en önemli psikolojik sorunlarının başında gelmektedir. Her hareketli ve yaramaz çocuğa bu rahatsızlığı yakıştırmak doğru değildir.

 

Hiperktivite bozukluğu olan çocuğun hareketliliği çok aşırıdır ve yaşıtlarıyla kıyaslandığında farklılık hemen anlaşılır. Bitmek bilmeyen bir enerjileri vardır. Sakin bir şekilde oyun oynamayı hiç beceremezler ve kısa bir süre de olsa sakin kalamazlar. Elleri ve ayakları sürekli hareket halinde olan bu çocuklar çok konuşurlar ve dinlemek istemezler.

 

Aşırı hareketlilikten başka, hiperaktivite bozukluğunda görülen en önemli ikinci unsur, dikkat eksikliğidir. Okul öncesi her şeyden çabuk sıkılan bu çocuklar, okula başladıklarında öğrenme konusunda zorluk çekerler. Üzerlerine aldıkları bir işi bitiremezler. Dikkatsizliklerinden dolayı çok hata yaparlar.

 

Bu iki belirti haricinde, hiperaktivite bozukluğunda impulsivite yani dürtüsellik de gözlemlenmektedir. Sabırsızdırlar, kimseyi dinlemeden ve işin sonunu düşünmeden eyleme geçerler. Öfke patlamaları yaşarlar, duygu ve heyecanlarını kontrol edemezler ve saldırgan davranabilirler. Aşırı tepki verdiklerinden ve yaşıtlarını söz ya da hareketlerle rahatsız ettiğinden, istenmeyen bir çocuk olarak ilan edilirler.

 

Hiperaktivite ile ilgili kanıtlanmış kesin bir sebep yoktur ama uzmanlarca bazı etkenler üzerinde durulmaktadır. Bunların başında genetik nedenler ve beyindeki hasarlar gelmektedir. Ayrıca bu çocukların anne karnında ilaca, gıda ve katkı maddelerine maruz kalması, zor bir doğum ya da düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelmiş olması da rahatsızlığın sebepleri arasında düşünülmektedir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda sık görülen idrar kaçırma problemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz