Çocuklarda Kabakulak Hastalığı

Çocuklarda kabakulak hastalığı kaç gün sürer

Kabakulak, virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Kuluçka dönemi 18 – 20 gündür. 5 – 15 yaş arası çocuklarda görülür. Kış sonuna doğru sık rastlanır. Kabakulak ağrısı çeken çocuklarda ateş görülme durumları da olmaktadır. Çocukların kulak ve baş ağrısı çekmesinden dolayı ağlamaları durmaz. Kulak ve çene bölgelerinde bazı çocuklarda şişme de görülebilir.

 

Çocuklarda Kabakulak Hastalığı Nasıl Bulaşır

Damlacık yoluyla olur. Damlacık yoluyla nüfusa etki eden çocuklarda kabakulak hastalığı gözlemlenir.

 

Çocuklarda kabakulak hastalığı belirtileri

Çene altı ve kulak altı tükürük bezlerinin şişmesi sonucu boynun yan tarafında yumru oluşur. Yutkunmada acıma hissi, ateş ve ağız kuruluğu görülür. Şiş kısım dokunmaya karşı hassas ve ağrılıdır. Belirtiler ortaya çıkmadan 1 – 2 gün önce çocukta genel bir kırgınlık gözlenir. Erkeklerde erbezleri (testisler) de etkilenir. Bu nedenle hastalık süresince doktor kontrolünde olmalıdır. Ergenlik çağında ve daha sonra kabakulak geçiren erkek çocuklarında testislerin iltihaplanması sonucu kısırlığa yol açabilir. Bu nedenle hafif bir hastalık olarak görülmemesi gerekir. Çok ciddi hastalıkların baş göstermesine neden olur.

 

Çocuklarda kabakulak hastalığı tedavisi

Çocuklarda kabakulak hastalığı bakımı

Özel bir tedavisi yoktur. Yatak istirahatı sağlanmalıdır. Bol proteinli, yumuşak, sıvı besinler verilmelidir. Doktorun önerdiği ilaçlar kullanılabilir.

 

Çocuklarda kabakulak hastalığı Korunma Yolları

Aşılama yoluyla yapılır. Hasta çocuk iyileşene kadar okula gönderilmemelidir. Yüksek ateş veya başka nedenlerden dolayı rahatsızlığı artması halinde çok ciddi sonuçları olabilir. Kabakulak hastalığı görülen çocukların bol bol dinlenmesi sağlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Meme iltihabı; Mastit (meme absesi) başlıklı makalemizde Anne Sütü hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz