Çocuklarda karın ağrısı riskleri
Abone ol

Karın ağrısına çocuklarda çok sık rastlanır. Genellikle mide ve bağırsak problemlerinden kaynaklansa da bazen başka durumlarda olabilir. Bu durumda yapmanız gereken çocuğu izlemek olmalıdır. Karın ağrısı 1 – 2 saat sürüyorsa mutlaka çocuğu takibe almanız gerekiyor.

 

Eğer 2-3 saati aşıyorsa bir doktora başvurmalısınız. Karın ağrısı ile birlikte ateş varsa, ateş düşürücü vermekten kaçının. Dışkı rengi kanlı ya da siyah renkte ise dışkının ishale dönme ihtimali vardır.

 

Çocuklarda karın ağrısı riskleri

Karın ağrısı sık sık tekrarlanan bir şekildeyse ve sancılıysa
– Rengi soluyor ve ateşi yükseliyorsa
– Çocuk bayılma gibi haller gösteriyorsa
Kusma ve ishal başlamışsa vakit kaybetmeden doktora götürmelisiniz.

 

Çocuklar karın ağrısından şikayet ettiklerinde ilk yapmanız gereken onları tuvalete götürmektir. Karın ağrısının nedeni bağırsaklarında besinlerin sıkışması ya da uzun süreli tuvaletini tutma nedeniyle ağrı gerçekleşmiş olabilir. Genellikle çocuklar oyunlarını bölmemek için tuvalete gitmeyi ertelerler. Bu yüzden karınları ağrımaya başlar.

 

Bunun yanında yedikleri ve içtikleri abur cuburlar da karın ağrısına neden olur. Karın ağrısı bu sebepten kaynaklanıyorsa kısa bir süre sona geçecektir. Onlara bir çay bardağı ılık şerbet içirebilirsiniz.

 

Ilık şerbet karın ağrısını teskin edecektir. Çocukların karnı sık sık ağrıyorsa ya da yukarı da sayılan ciddi belirtiler nüksediyor ise bu durum ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kesinlikle bu durumda uzman hekim dışındaki tavsiyeleri uymamanız gerekiyor.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatının Avantajları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz