Abone ol

Son yıllarda giderek artan ve artmaya da devam eden şişmanlık (obezite) artık küçük çocuklar da sıkça görülmeye başladı. Ülkemizde en çok tartışılan sağlık sorunlarından birisi haline gelen obezite, değişen beslenme alışkanlıklarıyla birlikte sadece yetişkinleri değil, çocukları da tehdit ediyor.

 

Her yaş grubunda görülen ve “vücutta aşırı yağ depolanması” anlamına gelen obezite, en çok büyük şehirlerde yaşayan çocukları etkiliyor. Erişkin şişmanların çoğunda obezite başlangıcının çocukluk yaşlarına uzandığı ve beslenme bozukluklarına bağlı olarak çocuklarda hipertansiyon vakaların da büyük artış yaşandığı uzmanlarca söylenmektedir.

 

Hipertansiyondan başka obezite; kalp-damar hastalıkları, mide rahatsızlıkları, felç, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, nefes alma zorluğu, karaciğer hastalıkları, uyku problemleri, kas problemleri, eklem sorunları ve cilt problemleri gibi sorunlara da yol açıyor. Ayrıca fiziksel bozukluğun yanında psikolojik olarak da zararları olan obezite, çocuklarda algılama ve iletişim bozuklukluğuna, özgüven eksikliğine, tembelliğe, depresyona, arkadaşsızlığa, sosyal yaşamdan uzaklaşmalarına da neden oluyor.

 

Obezitenin belirlenmesinde vücut yağ miktarını gösteren ölçümler ve bunlara dayalı formüller tercih ediliyor. Fazla yağ, genellikle deri altında ve diğer dokularda biriktiğinden; deri kıvrım kalınlığı, ağırlık-boy uzunluğu ve bel-kalça oranlarına göre ölçü değerlendirmeleri yapılıyor.

 

Obeziteye her şeyden önce, çok yemenin neden olduğu biliniyor. Uzmanlar “fast food” şeklindeki beslenmede kullanılan çeşitli kimyasal maddelerin aşırı yeme isteği uyandırdığını ileri sürüyorlar. Sorunun temelinde genellikle çocuğun genetik yapısı da yatıyor.

 

Yapılan araştırmalar şişman anne babaların çocuklarının obez olma olasılığının %80 olduğunu ortaya koyuyor. Bütün bunlara düzensiz yemek yeme, aburcuburlar ve çevre faktörü de eklenince şişmanlık kaçınılmaz oluyor.

 

Obezlerin fazla yeme isteğinin aile çevresinden edinilen bir alışkanlık olduğu ileri sürülmektedir. Beslenme alışkanlığı olarak bitkisel protein içeriği düşük, yağ oranı yüksek çok kalorili yiyeceklerle beslenen çocuklarda obezite daha kolay gelişiyor. Fiziksel faaliyet eksikliği, aşırı televizyon izleme gibi çocuğu hareketsizliğe mahkum eden aile alışkanlıkları da çocuğu şişmanlığa sürüklüyor.

 

Beslenme ve hareketsizliğin dışında işin bir de psikolojik yönü de bulunmakta. Anne ile baba arasındaki ya da ebeveynlerle çocuk arasındaki olumsuz ilişkilerin çocuğun ruhsal yapısını olumsuz etkilediği ve bunun da aşırı yemeye neden olduğu bilinmekte.

 

Çocuğun okuldaki başarısızlığı, arkadaşları ile anlaşamaması ya da hiç arkadaşının olmaması, ebeveynleri ile iletişim kuramaması, tek çocuk olması, kavga ve stresin çok olduğu ortamlarda yaşaması ve boşanmış bir aile içinde yetişmesi çocuğun yemek yeme alışkanlığını etkiliyor.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda sık görülen idrar kaçırma problemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz