Çocuklarda sık görülen idrar kaçırma problemi

Küçük bir çocuk bir sabah kalkıyor ve üzeri ıslak.  Ne oldu acaba gece su mu döktüler? Üzerime ne oluyor neden bağırıyor annem?  Ben ne yaptım anlamıyorum? Bu koku bu koku de ne? Çok kokuyor ama benden mi geliyor? Bu koku anne ben ne yaptım neden bağırıyorsun? Ben mi yaptım bunu ben hatırlamıyorum böle bir şeyi. Ben kalktım tuvalete gece, ben yapmadım. Neden kızıyorsun ki; neler oluyor hayır bana sakın bez bağlamayın ben yapmadım hatırlamıyorum lütfen.

Çocuklarımıza bu tarz davranışlarımız doğru değil bu bir hastalığın habercisi olabilir. Stres, aşırı sıvı tüketme, mesane kontrolü ve sarsıntı nedeniyle alt ıslatabilir.

 

Çocuğumuza nedenlerini anlamak için şefkatle yaklaşabiliriz ve bu sorunları çözebiliriz. Genellikle 5 yaş altı çocuklar da görülen alt ıslatma 13 yaşına kadar görülebilmekte bunun aileden çocuğa geçen bir hastalık olduğu da düşünülmekte tıp ben kanıtlanamasa ama şefkat ile çözülebilir ya da akşam yatmadan sıvı tüketmesi azaltılabilir.

 

5 yaşında bir çocuk sinirlenince altına kaçırdığını söylüyor annesi. Çocuğa güven vermek gerekiyor kendinizi onun yerine koyun ve ona bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatın beraber destek olarak.

 

Mesela bir gün yatağını ıslattı gittiniz ve yatağını toplayacaksınız ona yatağını beraber toplaya bileceğinizi ve temiz çarşafları hemen sereceğinizi söyleyin ona akşamları yatmadan tuvalete gitmesi gerektiğini anlatın gerekirse tuvalet yolunu aydınlatacak bir yol yapın korkmasın tuvalet giderken.

 

Bu sorunların çözümü aile içinde olmuyorsa bir doktora gösterin çocuğunuzu genellikle psikolojik olan bu durumun ilaç tedavisi de mümkün.

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuza hayvan sevgisini aşılayın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz