Çocukların Fiziksel Gelişimi

Fiziksel gelişim; boyun uzaması, bedenin gelişmesi, kemiklerin, kas, beyin ve sindirim sisteminin gelişmesi anlamına gelmektedir. Gelişim insan hayatı boyunca devam eden bir süreçtir ancak çocukluk döneminde bu gelişme daha açık ve net gözlemlenebilmektedir.

Çocuğun fiziksel gelişiminin yakından takip edilmesi ve kontrol altında tutulması onun sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için çok ama çok önemlidir. Anne ve babaların bunu göz ardı etmemesi gerekir.

 

Çocuğun fiziksel gelişiminin takip edilmesi onun sağlıklı bir  yaşam geçirmesinin     temellerini oluşturmaktadır. Ebeveynler çocuklarının gelişimlerinde gözlemledikleri sorunları ya da aksaklıkları mutlaka konusunda uzman olan bir doktora bildirmelidir. Sadece ebeveynler değil eğitimciler de çocukların fiziksel gelişimi konusunda duyarlı olmalı ve izlemeli ebeveynlerle sürekli iletişim kurmalıdırlar.

 

Fiziksel gelişim baştan ayağa uygun olarak işleyen bir süreçtir. Bu süreç bireylerin sosyal ve zihinsel yaşamını da doğrudan etkiler. Böylece bireyin kişilik gelişiminin de temelleri atılmış olur. Bu yüzden fiziksel gelişimin sağlıklı bir şekilde yaşanması bireyin yaşantısında çok önemli bir yer tutar.

 

Örneğin fiziksel açıdan gelişmemiş bir çocuk  arkadaşlarıyla oyun oynarken zorlanabilir bu da onun sosyalleşmesini ve psikolojisini olumsuz yönde etkiler.

 

Çocukların fiziksel gelişimini olumlu yönde etkileyecek faaliyet ve etkinlikler de bulunması sağlanmalıdır. Hareket çocuğun kendini tanıması, kaslarının gelişmesi, çevresini tanıması ve çevreyle uyum sağlaması için oldukça faydalıdır. Ayrıca çocuğun fiziksel gelişimine yardımcı araç ve gereçler de gelişimi konusunda çocuğun yaşantısında olumlu sonuçlar doğurduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuza hayvan sevgisini aşılayın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz