Daha Güzel Olmanın 15 Yolu
Abone ol

Hangi kadın daha güzel olmak istemez? Herkes elinden geldiğince güzel olmak ve güzel kalabilmek için bazı yöntemler denemektedir. Göze hoş gelebilmek hayranlık uyandırmak her kadının isteğidir. Güzelliğin en önemli şartlarından biri bakımdır. Bakımsız bir güzellik tek başına pek bir şey ifade etmez. Güzelliğinizi saklamak ve daha da güzel olmak için şu 15 öneriye dikkat edin:

 

1- Şekerleme ve tatlı yerine taze meyve yiyin. Şeker hücrelerinin kırılmasına yani kırışıklıklara neden olur. Dayanılmaz gelse de kırışıklıkları arttırmamak için tatlı ihtiyacı doğal meyvelerle giderilmelidir.

 

2- Domatesin içindeki likopen toksik maddeleri ve zararlı ışınları vücuttan uzak tutar. Domates bu nedenle vücut için doğal bir kalkan gibidir. Her gün 1 orta boy domates ya da 5 kaşık kadar ketçap / domates püresi vb. tüketilmelidir.

 

3- Sütün sivilceleri arttırdığı bilinmektedir. Özellikle ergenlik çağındaki gençler süt tükettikçe sivilceleri de o oranda artmaktadır. Bu durum inek sütünde bulunan bazı hormonlar nedeni ile gelişmektedir ve sadece ergenlikte değil 20 ve 30’lu yaşlardaki kadınları da etkilemektedir. Sivilcelerden kurtulmak için bir süreliğine inek sütü terk edilmelidir.

 

4- Yüzde kızarmaların en önemli nedeni baharat ve alkol alımı ile güneşte fazla kalmaktır. Kırmızı lekelerden korunmak için bu durumlardan kaçınılmalı ve yüz fırça ile yıkanarak düzenli peeling yapılmalıdır.

 

5- Güzelliğin en büyük düşmanları kimyasallar ve doğal olmayan ürünlerdir. Bu nedenle doğal ve organik ürünler tercih etmeliyiz.

 

6- Her ne kadar çikolata yemememiz gerektiği söylenip dursa da bitter çikolatanın faydalarından yararlanmak gerekir. Bitter çikolatalar cildi koruyucu besinler içerir. Kan pompalanmasını arttırarak cildin daha parlak ve sağlıklı görülmesini sağlar. Her gün bir parça bitter çikolata yiyen kadınlar daha az alerjik ve güneş ışınlarına daha fazla dayanıklı bir cilde sahip olacaktır.

 

7- Cildi güzelleştirmek için beslenmeye dikkat edilmesi gereklidir. Yeşil yapraklı sebzeler, çinko içeren besinler, kolay sindirilen proteinler, özellikle ceviz ve badem cildi besleyecektir.

 

8- Sigarayı bırakın. Sigaranın zararları herkes tarafından bilinmektedir. Sigaranın vücutta nüfuz edemediği ve zarar vermediği bir nokta yoktur. Sigara içen birinin cildi soluk ve sarı bir renk alır ve giderek kırışır.

 

9- Cilt her zaman nemli tutulmalıdır. Nemli tutmak sadece nemlendirici ile olmaz. Öncelikle yeterince su tüketilmeli ve cildin doğal nemi sağlanmalı daha sonra nemlendirici ürünlere başvurulmalıdır.

 

10- Terli bir cilt bakterilerin en sevdiği ortamdır. Temizliği kısa bir süre ihmal ettiğinizde bakterilerin çok fazla üremesine, gözeneklerin tıkanmasına ve sonunda sivilcelerin artmasına zemin hazırlarsınız. Terleme gerçekleştiğinde en kısa sürede duş alınmalıdır.

 

11- Cilt temizliğinizde doğru ürünleri kullanmalısınız. İyi bir ürün kirleri yok etmeli, yağ dengesini korumalı ve cildi nemlendirerek yumuşatmalıdır. Temizleme ürünlerinin etkisini gösterebilmesi için 2 dakika süresince uygulanmaları şarttır.

 

12- Sivilcelerin güzelliği bozduğuna katılmayan kimse yoktur. Ancak sivilcelerden kurtulmanın yolu onları sıkmak değildir. Sıkılan sivilcelerdeki bakteri ve irin çevreye ve cildin daha derinlerine taşınır. Sıkılan sivilcelerin yerinde yara izi kalır. Bu nedenle sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır.

 

13- Stres güzelliğin en önemli düşmanıdır. İster ruhsal, ister fiziksel isterse de duygusal olsun stres cildin kurumasına, incelmesine, beslenmesinin bozulmasına, kırışmasına neden olur.

 

14- Dudaklar da cildin bir parçasıdır. Pek çok kadın cildine ve özellikle yüzüne bakım yaparken dudaklarını ihmal eder. Oysa ki cilt hastalıklarının pek çoğu dudaklardan başlayarak yayılır. Dudaklar her zaman koruyucu ürünlerle desteklenmelidir.

 

15- Antioksidan içeren besinler ve kozmetik ürünler kullanmaya özen gösterilmelidir. Bunları kullanmak için kırışıklık oluşumunun başlaması beklenmemelidir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Cildimizin Baş Düşmanı Güneş! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz