Daha “Yeşil” Olmanın 10 Yolu
Abone ol

Dünyayı değiştirmeye, iyileştirmeye yardım etmek sanıldığı kadar zor değil. Küçük alışkanlıklarla başlayan bu hareketler herkes tarafından yapıldıkça büyür ve gerçekten işe yarar bir hal alır. Dünyamızı korumak ve kurtarmak, onu bu hale getiren bizlerin elindedir.

 

1- Işıkları kapatın. Dünya elektriğinin üçte ikisi evlerdeki ışık ve elektrikli aletlerde kullanılmaktadır. Kullanılmayan ışıkların kapatılması yıllık 1,9 milyar ton karbondioksit üretimini engelleyecektir.

 

2- Daha fazla sebze yiyelim. Et odaklı beslenme sağlığa zararlı olduğu gibi kirliliği de arttırır. Bitkisel odaklı beslenmek daha az kaynak gerektirir ve sağlığı uzun vadede korur. Tamamen vejeteryan olmak şart değildir. Hayvansal proteinleri az, bitkisel proteinleri çok tüketmek gerekir.

 

3- Doğa dostu deterjan kullanın. Evde kullanılan deterjan ve kimyasalların çevre kirliliğine büyük etkisi vardır. Çevre kadar sağlığımıza da zararlı bu ürünlerin kullanımı yerine doğal maddelerden üretilmiş deterjanlar ya da tamamen doğal maddeler kullanılmalıdır. Karbonat, limon ve sirke başta olmak üzere pek çok doğal madde temizlikte harikalar yaratır.

 

4- Eskileri atmayın. Eskiyen eşyalar için yeni kullanım alanları bulunmalıdır. Eğer bulunamıyorsa ve elden çıkarılması şartsa pil, elektronik aletler dönüşüm kutularına atılabilir, giysiler yardım kurumlarına, barınaklara bağışlanabilir. Çevre kadar topluma da doğrudan katkı sağlayacaktır.

 

5- Dışarıda daha fazla zaman geçir. İnsanlar zaman harcadıkları yeri korumak konusunda uzmandır. Doğayla daha fazla baş başa kalın.

 

6- Alışverişe çantamızı kendimiz götürelim. Ambalajlarda kağıt ya da plastik kullanımı tartışılır durulur. Plastik doğada çözülmez ve zarar verir, ancak kağıt ambalaj için de ağaçlar kesilerek dünyanın dengesi bozulmaktadır. En güzeli dayanıklı maddelerden örneğin kumaş çantaları yanımızda tutmak ve alışverişimizde bunu kullanmaktır.

 

7- Bitki yetiştirmeye başlayın. Kimyasal katkılarla yapılan tarım dünyadaki kirliliğin yüzde 10’unu karşılamaktadır. Daha fazla yeşillik daha fazla oksijendir. Kendi organik tarımınızı yapabilir, en kötü ihtimalle balkonda saksı çiçekleri yetiştirebilirsiniz.

 

8- Geri dönüşümlü malzemelerden yapılmış ürünler kullanın. Ekonomik yeşil ürünler kullanmak enerji ve malzeme kullanımını kısıtlayacaktır.

 

9- Tek kullanımlık ürünleri tercih etmeyin. Bir defadan daha fazla kullanılabilen çeşitleri olan bir ürünün tek kullanımlık olanını seçmeyin. Plastik bardak yerine cam bardak, plastik poşet yerine kumaş çanta gibi.

 

10- Bilgisayarınızı kapatın. Bilgisayarlar yüksek ölçüde enerji harcarlar. Uzun süre ekrana bakmayacağınız zamanlarda, akşamları işten çıkarken, gece yatarken bilgisayarlar kapatılmalıdır.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Kuralları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz