Diş Hassasiyeti Sızlaması Nedenleri ve Tedavisi
Abone ol

Diş Sızlaması ve Dişlerin Hassasiyeti

Diş sızlaması veya hassasiyeti aslında birbirinden farklı ağrı çeşitleri olmasına rağmen genellikle birbirlerinin yerine kullanılmaktadır. Bizler de bu yazımızda hem diş sızlaması hem de diş hassasiyetini birbirinin yerine kullanacağız. Dişler normal şartlarda sızlamazlar ve sanıldığının aksine oldukça dayanıklı sert bir kalsiyum maddeden yapılmıştır. Dişin sızlamasının genellikle diş kırıkları, diş çürüğü veya diş sinirlerinde oluşan iltihaplar ile alakası vardır.

 

Dişleri sızlaması özellikle soğuk bir meşrubat veya su içme ya da ekşi, tatlı yiyecekler tüketme durumunda daha da şiddetli bir biçimde ortaya çıkabiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi diş çürüğü gibi bir nedenle diş sızlaması görünmüyorsa bu durumda diş hassasiyeti adı verilen diş hastalığı nedeniyle dişin sızlaması ortaya çıkabilmektedir. Diş hassasiyeti ise diş aşınması nedeniyle görülebilen veya dişte mineral eksikliğine bağlı olarak fizyolojik bir takım nedenlerle ortaya çıkabilen bir diş rahatsızlığıdır.

 

Diş hassasiyetine çözüm nedir diye soranlar için diş hassasiyeti tedavisi ise diş hassasiyeti için diş macunu denilen özel bir takım diş macunları ile tedavi edilebilmektedir. Bunun yanında Sensitive diş fırçası olarak piyasada satılan yumuşak başlı diş fırçaları da diş aşınması riskini önemli ölçüde azalttığı için kullanımı önerilmektedir.

 

Diş hassasiyeti nedeniyle oluşan diş sızlamasının nedenlerini anlayabilmek için bir miktar diş anatomisi bilmek gerekebilir. Dişlerimiz anatomik olarak iki tabakadan oluşmaktadır. Dişin dış yüzeyinde bulunan tabaka görünüş olarak parlak ve nitelik olarak oldukça sert bir tabakadır. Bu dış tabakaya mine tabakası adı verilmektedir. Diğer yandan mine tabakasının hemen altında yer alan ve içerisinde küçük kanalcıklar bulunan dentin tabakası adı verilen bir tabaka bulunmaktadır.

 

Dış tabaka olarak ta adlandırabilecğeimiz mine tabakası herhangi bir nedenle çatlar veya aşınırsa bu durumda dentin tabakası korumasız durumda kalmakta ve özellikle kimyasal, mekanik veya termal dış etkenlerin oluşturduğu aşınma, fiziksel ve kimyasal etkilenme riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. İçerisi sinirler açısından son derece zengin olan dentin kanalcıklarının bu dış etkenlere maruz kalması ise sinir uyarısına dönüşmektedir. Bu sinirsel uyarılar halk arasında diş sızlaması olarak bilinen ve dişlerde oluşan ani ağrı şikayetlerine neden olmaktadır.

 

Diş hassasiyetinin nedenleri

 • Diş hassasiyeti neticesi oluşan sızlamanın ilk akla gelen nedeni diş çürükleridir.
 • Diş eti çekilmesi de diş sızlamasına neden olur.
 • Diş iltihabı, diş hassasiyeti nedenlerindendir.
 • Diş beyazlatma ürünleri dişin dış tabakasına zarar verebildiği için diş hassasiyetine neden olabilir.
 • Diş plakları ve tartar diş sızlaması yapar.
 • Asitli yiyecekler ve gazlı içecekler dişi aşındırır ve diş hassasiyetine sebep olur.
 • Yanlış diş fırçalama teknikleri dişlerde sızlamaya ağrıya sebep olabilir.
 • Stres diş aşınmasını kolaylaştıran ve diş hassasiyetini artıran bir etkendir.
 • Ağız hijyenine yeterli önemin verilmemesi, sigara veya tütün mamullerinin kullanımı da diş hassasiyetine neden olur.
 • Gastrit, reflü gibi mide asidinin ağza gelmesine neden olan hastalıklar da dişin mine tabakasını aşındırdığı için diş hassasiyeti oluşturabilir.
 • Hamilelik veya emzirme döneminde metabolizmada oluşan kalsiyum eksikliği annelerde diş sızlaması oluşturabilir.

 

Diş sızlaması tedavisi

Diş sızlamasına karşı kullanılan diş macunları, ağız içi gargaralar, diş fırçaları dişleri kuvvetlendirir ve diş sızlamasına doğal çözüm olabilir. Özellikle diş macunlarının içerisinde bulunan mineral maddeler, dentin kanallarını tıkayarak yiyecek ve içeceklerin sinirlere ulaşmasını ve hassasiyetin oluşmasını engelliyor.

 

Eğer ağızda bir çürük sorunu yoksa belli bir süre düzenli sensitive diş macunu, yumuşak veya ekstra yumuşak diş fırçası ve diş ipi kullanımı, sızlama sorununu ortadan kaldırabilir. Ancak çürük problemi olanların önce bunu tedavi ettirmesi öneriliyor. Eğer diş minesindeki tahribat büyük boyutlardaysa dolgu, flor, kaplama ve kanal tedavisi gibi yöntemlere başvuruluyor.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Basur Hemoroid Tedavisi Ameliyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz