Diş Taşı Temizliği Hakkında Bilgiler
Abone ol

Dişlerimizin daha uzun ömürlü olması şüphesiz ki bakımlarının iyi yapılması ve zararsız besinlerin tüketilmesi ile mümkündür. Diş taşı şeklinde kendini gösteren rahatsızlık başta dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ile ortaya çıkıyor ve bunu tükettiğimiz gıdalar da destekliyor.

 

Diş taşı, diş hekimleri tarafından tartar ya da kalkülüs adı ile adlandırılır. Diş taşı tükürüğümüzde bulunan mineral ve plaklar sayesinde oluşur. Diş taşı temizliği zamanında yapılmazsa diş eti enfeksiyonlarına ve diş eti çekilmelerine kadar varan rahatsızlıklara yol açmaktadır.

 

Diş taşı kendisini ilk önce diş fırçaladıktan sonraki diş eti kanamaları ile gösteriyor. Diş taşı temizliği, mutlaka uzman bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Çünkü diş taşı temizliği oldukça zordur. Bunun sebebi de tartarın tam da diş etinin bitti yerde oluşması ve oldukça da sert bir yapıya sahip olmasıdır.

 

Diş taşı, kireçli bir yapıdadır. Diş taşı temizliği her yıl 6 ay aralıklı olmak üzere iki defa diş hekimince yapılmalıdır. Dişin yapısına göre ağız ve diş sağlığı üç aylık periyotlar şeklinde de gerçekleştirilebilir.

 

Diş taşı temizliği diş hekimlerinde bulunan küret adını taşıyan özel malzemeler ile yapılıyor. Rahatsız edici bir özelliği olan diş taşı temizliği sonrasında diş minesi daha hassas bir yapıya sahip oluyor.

 

Diş taşı, sağlıklı dişlerde de olur ve bunun önlenmesi yüzde yüz mümkün olmasa da yavaşlatılması mümkündür. Diş taşı oluşumunu yavaşlatmak için dişlerinizi her yemekten önce, yatmadan önce ve uyandıktan hemen sonra düzenli olarak fırçalayın, diş ipliği kullanın ve ağız gargarası ile son bir bakım gerçekleştirin.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz