Diyet ve Su Arasındaki İlişki
Abone ol

Sorun ne olursa olsun çözüm hep sudan yana. Sayısız faydası olduğu bilinen su; fiziksel ve ruhsal faaliyetlerinizin doğru bir biçimde gerçekleşmesi için sanıldığından da fazla gerekli bir öge. Cildinizden sindirim sisteminize, kemiklerinizden gözlerinize kadar var oluş sebebinizi oluşturan her şey aslında suya şiddetle muhtaç.

 

İlerleyen yaşınızla birlikte artan sağlık problemlerinizin başlıca sebebi de sudan başka bir şey değil aslında. Vücudunuzun temel enerji kaynağı olan su; hücre yapısında ki maddeleri birbirine bağlayan bir yapıştırıcı görevi görür.

 

DNA hasarlarının önüne geçerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiriyor. Akciğerlere oksijen toplayan kırmızı kan hücrelerinin çalışma verimliliğini arttıran bu faktör; uyku, dikkat, konsantrasyon, karar verme konularında yardımcı olarak yaşlılıkta ki ihtimaliniz olan Alzheimer ile de başa çıkıyor.

 

Cinsellikte, kadınların regl ve gebelik gibi özel dönemlerde de suyun olumlu etkileri tartışılmaz nitelikte.

 

İnsanoğlu kadar dünyanın da var oluş nedeni olan su diyet programlarının da atlanılmaz şartlarından biri. Susuzlukla birlikte açlığınızı da bastırarak ve gerekli organları su ile uyararak çok daha hızlı ve sağlıklı kilo verilebiliyor. Su diyetinizin hızını arttırırken diğer yandan sağlığınızı da korumanıza yardımcı oluyor.

 

Sağlık ve özellikle diyet konusunda birbirinden tezat yorumların ortalıkta dolandığı şu günlerde tüm uzmanlar tarafından kabul edilen sayılı gerçeklerden biri de sabah aç karnına içilen bir bardak ılık su.

 

Yapacağınız bu basit hareketle metabolizmanızı günün en önemli saatinde uyarıp gerekli ölçülerde çalıştırarak gün boyu aynı performans da kalmasını sağlıyorsunuz. Midede ki besinlerin kolayca şişmesini sağlayan suyu özellikle yemek aralarında tükettiğiniz taktir de doygunluk hissedecek ve fazla yemekten de kaçınacaksınız.

 

Günde ortalama 1,5 – 2 lt su içilmesi gerektiği konusunda hem fikir olan uzmanlar sadece diyet programları sırasında değil hayatınızın geri kalan kısmında da bu alışkanlığı devam ettirmenizi öneriyor.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Yemeklere Kalori Değerlerini Yazma Zorunluluğu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz