Doğum Öncesi Kirliliğe Maruz Kalan Çocuklarda Davranış Sorunları

Hamile kadınlar doğumdan önce neye maruz kaldılarsa aynı ölçüde bebekleri de maruz kalır. Fosil yakıtlar ve diğer organik maddeler işe kirletici olan her maddeye maruz kalındığında, fetus yani bebek etkilenir ve ileride davranışsal sorunlara yol açar.

 

Yeni araştırmaya göre, 215 çocuk takip edilmiş ve kordon bağı ile kirliliğe maruz kalan bebeklerin oranı yüksek çıkmıştır ve 5 yaşına geldiklerinde; dikkat bozukluğu, anksiyete, depresyon semptomları görülmüştür. Ayrıca düşük pozlama denilen durum da saptanmıştır.

 

Bu belirtiler 5-7 yaş arasında görülmeye başlar. Biyolojik belirteç olan parmak iziyle veya polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) ile kordondan maruz kalınan kirlilik oranı ölçülür.

 

Gebelik sırasında kirleticilere maruz kalan annelerin karnındaki fetus, kan ve diğer dokularla plasentayla maruz kalır DNA ile ölçülebilir. Kentsel hava kirliliği, trafik emisyonları çalışmada bulunan en yüksek faktörlü kirleticilerdir. Çevresel kirlilik tütün ve dumanları da kapsar. Tabii ki annelerin de sigara içmemesi ve bu ortamlarda bulunmaması gerekir.

 

Kolombiya’da çocuk ve çevre sağlığı merkezi ve İngiltere’de kanser araştırma enstitüsü bu araştırmaları yürütmüştür. Çocuğun hızla büyüyen ve çoğalan hücrelerinde çevresel zararlılar daha kolay hasar oluşturur. Toksin maddenin emilimi, metabolizması, atılımı, dozu, çocukta, erişkinde tanımlanandan tamamen farklıdır.

 

Pek çok çevresel zararlı vücut hormonlarını taklit ederek çocuğun üreme ve diğer hormonlarını bozmaktadır. Çocukların prenetal maruziyetindeki davranışsal bozuklukları araştırılmıştır. Sonuçlara göre, akran ilişkileri, toplumsal ilişkileri kötü anlamda etkiler; çocuklarda içe kapanıklık, dikkat eksikliği, depresyon gibi potansiyel endişeler geliştirir.

 

Mevcut kirlilik kontrolleri yapılmalı, enerji verimliliği alternatif enerji kaynakları ile bu hava kirleticilerini azaltmak mümkündür. Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, atıklar, kimyasal kirlilik, radyasyon, kazalar, gürültü kirliliği, ozon tabakasının incelmesi çocuk sağlığını tehdit eden çevresel faktörlerdir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklere Fazla Oksijen Vermek Hayati Risk Taşıyor mu? başlıklı makalemizde Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Bu demek oluyor ki hava kirliliğine maruz kalan anne adayları hem kendi sağlıklarını hemde doğmamış çocuklarının sağlıklarını tehlikeye atmış oluyor. Bu konulara dikkat edilmesi gerekli.

  2. Hamile kadınlar kirliliğe maruz kaldığında yeni doğan bebeklerde çeşitli rahatsızlık olabileceği konusunda şeyler duymuştum. Ama sayenizde daha detaylı bilgi sahibi oldum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz