Doğurganlık Artırıcı Gıdalar

Bilim, beslenmenin doğurganlık üzerindeki etkisinin önemli olduğunu giderek daha da ön plana çıkarmaktadır. Her ne kadar kadınlar hamile kalana kadar beslenmelerine dikkat etmeseler de hamilelik öncesi beslenme alışkanlığı dikkat edilmesi gerekilen bir husustur.

 

Kilonuzu Takip Edin

Sağlıksız besin tüketiminin – az ya da çok olsun – doğurganlığı etkilediği yıllarca bilinen bir gerçektir. Çok az ya da çok fazla kiloya sahip olmak, üretim sisteminizi düzensizleştirir. Eğer çok zayıfsanız yeterli östrojen üretemezsiniz; çok kiloluysanız da çok fazla östrojen üretirsiniz.

 

Bu yüzden kilonuzu dengede tutmanız önemlidir. Bunun yanında vücut kütle endeksinizi kontrol etmelisiniz. 19–24 değerleri arasındaki vücut kütle değerleri sağlıklı bir kiloyu temsil eder. Söz konusu bu değerler vücut kitle oranınızı dengede tuttuğu için doğurganlık oranınızda da yükselme gösterir.

 

Yumurtlamayı Artırıcı Besinler

Protein kaynaklarınızı değiştirin

Tükettiğiniz protein türü hayvansal kaynaklı ise bunları fasulye ve kuru yemişler gibi bitkisel protein kaynaklarıyla değiştirin. Hayvansal yerine bitkisel kaynaklı protein tüketimiyle elde edilen toplam kalorinin %5’i ile yumurtlama verimsizliği %50 oranında düşer. Bu nedenle hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdalara ağırlık vermeye özen gösterin.

 

Yağlı süt ürünleri tüketin

Ne kadar düşük yağlı süt ürünleri kullanırsanız verimliliğiniz o kadar düşer. Hamile kalmak isteyen kadınların tam yağlı sütlere biraz daha ağırlık vermesi gerekiyor. Yağ oranı yüksek olan sütler gebe kalmanızı sağlayabilir.

 

Vitaminlerinizi almayı unutmayın

Düzenli demir ilavesi ve folik asit içeren multi vitaminler doğurganlığı artırır. Ancak bu vitaminleri almadan önce uzman hekim kontrolünden geçmeli ve doktor tavsiyesi ile bu vitaminleri kullanmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde Beslenme, D Vitamini ve Diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

  1. Bu bahsettiğiniz doğurganlık arttırıcı gıdalar erkekler içinde geçerli mi acaba? Eşim bu gıdaları hiç yemiyor. Sanırım bu doğurganlık arttırıcı gıdaları erkek ve kadının yemesi gerekiyor. Sadece kadınlara özel gibi durmuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz