E Ticaret Nedir? E-Ticaret Avantajı Nelerdir?
Abone ol

Diyelim ki çok beğendiğiniz bir otel var ve siz artık hayallerinizdeki o otelde tatil yapmak istiyorsunuz, internetten baktınız araştırdınız muhteşem görünüyor, sizin bu durumda araya aracı koymadan yapabileceğiniz şey, otelin sitesine girip çevrimiçi rezervasyon yaptırmanız. Ya da sezonun modası olan uzun çizmeler sizin küçük, şirin kentinizde yok, hal böyle olunca yine E-ticaret işlemine yani internetten ürünü getirme seçeneğine başvuruyorsanız aksi halde o ürünü kullanma şansınız yok.

 

E Ticaret Nedir?

Günümüzde artık e ticaret yani elektronik ticaret denilen bir kavram var. İster dünyadan arınmış bir köyde yaşayın, ister metropollerde yerinizden kalkmadan istediğiniz ürünü, tek tuşla getirtebilir ve sadece kapınızın çalmasını bekleyebilir, kendi rutin işlerinize bakabilirsiniz.

 

Ancak E-ticaret sadece müşteri bazında değil, hizmet ve ürün bazında da firmalara son derece kolaylık sağlayan uygulama. Firmaların maliyetlerini azaltıyor, ulaşamadıklara pazarlara ulaşmalarını sağlıyor. Ürünün hem reklamının hem satışının yapılmasını sağlayan son derece karlı bir uygulama.

 

E-Ticaret Avantajı Nelerdir?

Günümüzde ticaret platformları, sanal ortama taşınıyor. İnternet kullanıcılarının fazla olması, internetten alışverişin rahat ve kolay olması ve bunun gibi daha birçok avantajlarından dolayı, E-ticaret günümüzde oldukça yaygınlaşmış bir durumdadır.

 

İnternet üzerinden yapılan ticaretin iki boyutu vardır. Birincisi firma boyutu, ikincisi ise müşteri boyutudur. Müşteri boyutu, nispeten daha kolay unsurlardan oluşur. Evde bir bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olmak yeterlidir.

 

Ancak firma boyutu biraz daha karmaşıktır. İlk önce, internet ortamına yetecek ve birçok kişinin ziyaret edebileceği bir internet sitesine sahip olmak gerekir.

 

Tabi ki yalnızca internet sitesi yeterli olmaz. Günümüzde internet üzerinden yapılan ticaretin yaygınlaşması, beraberinde birçok firmanın da bu ortamda yerini almasını hızlandırdı. Bu yüzden e-ticaret yapmak, sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir.

 

İnternette ticarette firma için önemli olan, arama motorlarında birinci sayfada görünürlüktür. Bu durum oldukça zor ve karmaşık bir iştir. Zamana ve emeğe ihtiyaç vardır. Ancak en önemlisi bunu sizin yerinize yapacak profesyonel kişilere ya da firmalara olan ihtiyacın olmasıdır.

 

Yalnızca bu işle ilgilenen ve internet üzerinden firmaların arama motorlarında üst sıralara yükselmesini sağlayan firmalar vardır. Bu firmaların sunduğu hizmetlerden bir tanesi de, E-ticaret yazılımlarıdır. Bu tür yazılımlar sayesinde firmalar, internet sitelerini rahat bir şekilde kontrol edebilirler.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Yardımcı Ürünlerden Destek Alın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz