Yeşil çayı emziren anneler içebilir mi?

Hamilelik sonrası fazla kilolar bir çok annenin bir an önce kurtulmayı arzuladığı bir şeydir. Pek çok emziren anne, kilo vermek için bitkisel zayıflama yollarını tercih edebilmektedir. Bu bitkisel zayıflama yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi de yeşil çay ile zayıflama yöntemidir.

 

Yeşil çayın bir çok faydası bulunuyor ancak diğer taraftan da yeşil çayın yan etkileri ve zararları da mevcut. Bizler bu yazıda yeşil çayın hamilelerde ve emziren annelerde olası zararları ve yan etkisi neler olabilir buna bakacağız.

 

Emziren Anneler Yeşil Çay Tüketebilir mi?

Bu soruya yanıt vermeden evvel yeşil çayda bulunan ve fazla tüketilmesinin zararlı olabileceği bitkisel enzimler nelerdir bunlara değinelim. Yeşil çayda bulunan kafein, kateşin ve tanik asit gibi maddeler hamilelikte ve emzirme döneminde aşırı alımdan kaçınılması gereken bitkisel kimyasallardır.

 

Aşırı yeşil çay içen hamilelerin bebeklerinde düşük kilolu doğma ve nöral tüp bozukluğu hastalığına yakalanma riski yükselmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün hamilelerde kafein alımını günlük 300 mg ile sınırladığı bilinmektedir. Bazı ülkelerin sağlık kurumları ise bu miktarı günlük 200 miligram olarak açıklamaktadır. Bu da günlük 2 fincan yeşil çay manasına geliyor. Yeşil çayda bulunan kafein anne sütüne ve oradan da bebeğe geçebilmektedir.

 

Emziren anneler yeşil çay içebilir mi ?

Aşırı kafein alan bebeklerde huzursuzluk, uykusuzluk ve kilo almada zorluk gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Uzun dönemde aşırı biçimde yeşil çay tüketen emziren annelerin bebeklerinde zayıflık belirtileri de ortaya çıkabiliyor. Bunun nedeni ise yeşil çayın gereksiz biçimde fazla tüketiminin bebeklerde ve emziren annelerde kansızlık (anemi) problemine yol açmasıdır.

 

Yeşil çay tüketimi emziren annelerde sınırlandırılmadığı takdirde mikrositer anemi adı verilen ve bebeğin hayatını dahi tehdit edebilen bir tür demir emilim bozukluğu hastalığının ortaya çıkması riskini kuvvetlendirmektedir.

 

Elbette yeşil çayın faydaları da çok fazla ama en azından bebeğiniz anne sütünden kesilinceye kadar tedbirli olmakta fayda var. Kısacası emzirirken bebeğinizin sağlığını düşündüğümüzden dolayı yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin bebeğe geçtiğini bilmeli ve ona göre beslenmeliyiz. Emzirme döneminde günlük 1-2 fincan yeşil çay içmenin pek bir sakıncası yok gibi görünse de tedbirli olmak gerektiğinden dolayı emzirme döneminde yeşil çay tüketmemekte fayda vardır. emziren annelerde yeşil çay, emziren anne sağlığı açısından küçük te olsa bir risk içeriyor.

 

Bir önceki yazımız olan Elma Sirkesi İle Zayıflama Yöntemi başlıklı makalemizde C Vitamini, D Vitamini ve Tansiyon hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz