Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı
Abone ol

Hamilelik bittikten sonra anneler bebeklerini emzirmeye başlarlar. Bu emzirme dönemiyle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de ilaç kullanımıdır. Emzirme döneminde ilaç kullanımında son söz mutlaka tedaviyle ilgilenen doktorunuzda olmalıdır. Ek olarak sizler için yaptığımız araştırmada aşağıdaki kimyasal maddelerin ve ilaçların kullanılması durumunda mutlaka emzirmenin kesilmesi önerilmektedir. İşte o ilaçlar ve kimyasal maddeler.

 

Kanser ilaçlarının birçoğu… Birçok psikiyatrik tedavilerde kullanılan lityum içeren ilaçlarda emzirme kesilmesi gerekmektedir.

 

Radyoaktif ilaçlarla ilgili olarak emzirme durumunun kesilmesi gerekir. Çünkü bu ilaçlar damarda veya ağız yoluyla kişiye verilmekte ve oldukça zararlıdır.

 

Sinir sistemine etki eden ilaçların kesilmesi gerekir. Örnek olarak depresyonun tedavisinden kullanılan ilaçlar emzirme dönemini oldukça olumsuz etkiler.

 

Alkol bebeklerde sersemliğe neden olduğu için emziren annelerde alkol kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Kokain kullanımı da bebekte istenmeyen durumlara sebebiyet verebilecektir.

 

Kloramfenikol tarzı antibiyotik ilaçlarda kesinlikle önerilmemekte ve emzirme dönemi için oldukça olumsuz etkisi bulunmaktadır.

 

Ergotamin maddesini içeren ilaçlar emzirme döneminde bebeğe zarar verebilir. Bu tarz ilaçlar genellikle migren için kullanılmakla birlikte, bebeklerde havale geçirme, ishal veya kusma gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir.

 

Emzirme dönemiyle ilgili olarak emzirme durumunun bebeğe sakıncalı olabileceği bazı durumlar daha bulunmaktadır. Bu durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Eğer bebekte galaktozemi adlı hastalık varsa…

Annenin çeşitli sebeplerden ötürü emzirmeyi istememesi

Annenin meme kanseri tedavisi görmesi durumunda meme başını çıkarılmış olma durumunda emzirme sakıncalıdır.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Gebelik Sürecinde Beslenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 YORUMLAR

  1. Emzirme döneminde ilaç kullanmak gerçekten çok riskli. Doktorunuzdan tavsiye ve öneri almadığınız hiçbir ilacı kullanmayın. Hem anne adayları hem de anne karnındaki bebekler için çok tehlikeli.

  2. @Elisa hanıma katılıyorum. Emzirme döneminde anne adayların çok dikkatli olması gerekiyor. Sizin yediğiniz ve içtiğiniz şeyleri haliyle bebeklerde yemiş oluyor. O nedenle kullanılan ilaçları doktor kontrolünde kullanmalısınız. Yoksa allah muhafaza bebeğinizin sağlığını da kendi sağlığınızı da riske atarsınız.

  3. Mavi gün müdavimleri gerekli yorumları yapmışlar. Bana söyleyecek pek bir şey bırakmamışlar 🙂 Hem editöre hemde yorum yapan arkadaşlara katılıyorum. Emzirme döneminde kullandığınız ilaçlara dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz