Epidural anestezi ile ağrısız ve sancısız doğum
Abone ol

Normal doğum olayı birçok kadın için yaşanabilecek en ağrılı olaylardan biridir. Doğum eylemi sırasında ağrıdan ve doğum sancısı kaynaklı annelerde görülen değişiklikler, bebekler üzerinde bir takım olumsuz yan etkilere yol açabilmektedir. Bundan dolayı gerek anneyi gerekse bebeği, ağrısız bir doğumla rahatlatmak amacı ile ağrısız doğum yöntemleri giderek popüler bir hal almaya başlamıştır. Artık sıklıkla uygulanan ağrısız doğum yöntemleri, günümüzde bir çok anne tarafından tercih edilen en rahat doğum yöntemidir.

Ağrısız doğum ile ağrısız doğum yöntemi, kontredaksiyon yani yan etki riski taşımayan, (kanama zamanının uzun olması, hipovolemi, işlem yerinde kadının genital organında enfeksiyon, vb) ve bu yöntemi uygulamak isteyen her hamile gebe bayanda kullanılabilir. Ağrısız doğumun uygulanabilmesi için doğum eyleminin belirli bir düzeye gelmesine ve rahim açıklığının en az 4 cm olmasına gerekmektedir. Bu şartların oluştuğu dönem, ağrısız doğum epidural anestezi için en uygun dönemdir.

 

Doğumda Epidural anestezi nedir, kimlere yapılır zararları ve yan etkileri var mıdır var ise nelerdir

Ağrısız doğum, epidural anesteziden önce hamile hanım geçirilecek prosedür hakkında kısaca bilgilendirilir ve ağrısız doğum için gerekli hazırlıklar yapılır. Ağrısız doğum işlemi sırasında hamile bayan ya oturur ya da sol yana yatar vaziyette bir pozisyona girer. Ağrısız doğum sürecinde sterilizasyon çok önemlidir. Steril eldiven giyildikten sonra epidural anestezi yapılacak olan bölge bastikon adlı mikrop kırıcı bir madde ile bir güzel temizlenir. Daha sonra bel bölgesi steril bir örtü ile örtülür. Hastaya uygun pozisyon verildikten sonra bel civarında bulunan epidural bölgeye epidural katateri denilen büyükçe iğnenin yerleştirileceği bölge doktor tarafından tespit edilir.

 

Epidural anesteziyi başlatacak olan ağrı giderici uyuşturucu madde bölgeye ağır ağır verilecektir. Bu esnada kataterin ucundaki iğne ile epidural aralık adı verilen bölge bulunur. katater buraya yerleştirilince iğne çıkarılarak katater bir flaster yardımıyla buraya sabitlenir. Hazırlanan ağrı kesici ilaç solüsyonu, doğum süresince bu kataterden epidural bölgeye ağır ağır akıtılarak (infüzyon yöntemiyle) hamile bayanın doğu sırasında her hangi bir ağrı duymadan ağrısız ve sancısız doğum geçirmesi sağlanmış olur. Doğum gerçekleştikten sonra bu katater çıkartılarak hasta istirahate alınır.

 

Epidural anestezi ile ağrısız doğumun faydaları ve avantajları nelerdir

Anne ve bebek doğum sırasında uyanık ve bilinci yerinde olurlar.
Doğum sırasında ağrı ve sancı hissedilmediğinden dolayı anne ve bebek rahattır.

Doğum esnasında sezeryanda de uygulanan bir yöntem olduğu için epidural anestezi yapılmış hastaya sezeryan gerekirse bir daha anestezi yapılmasına gerek kalmadan doğrudan sezeryanla doğuma geçilebilir.

 

Epidural anestezi ile doğumun yan etkileri nelerdir

Bel ve sırt ağrsı
Baş ağrısı
Nadiren de olsa sinir hasarı vb durumlar epidural anestezinin yan etkileri arasında gösterilebilir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Basur Hemoroid Tedavisi Ameliyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz