Fonksiyonel Gıda Nedir?
Abone ol

Fonksiyonel Gıda Nedir?

Fonksiyonel gıda” teriminin anlamı vücuda gerekli besin maddelerinin yanı sıra metabolizma ve insan fizyolojisinde birçok yarar sağlayarak hastalıklardan korunmada önleyici olan gıda ve gıda bileşenlerinin adıdır. Fonksiyonel gıdalar temel besleme ile birlikte hastalıklara karşı koruyucu etkilere sahip olduğu bilimsel deneyler ile kanıtlanmıştır.

 

Aslında gıdaların hepsi belli bir seviyeye kadar fonksiyoneldir ancak fonksiyonel gıda olarak tanımlanan besinler diğer besinlere ek olarak fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirme de yardımcı olarak uzun vadeli sağlığı korumada büyük yarar sağlar.

 

Diyette Kullanımının Amaçları

Bu gıdalardaki ortak özellik içeriğindeki besin miktarı ile birlikte doğal olmaları ayrıca diyet esnasında kontrolsüz tüketimlerde zararı olmamasıdır. Bu konu ile alakalı gıda bilimi çalışmaları da hızla ilerlemektedir. Bu tür gıdaların satışı yapımı sağlık beyanları ile yapılır.

 

Örneğin “tahıllar çok önemli lif kaynağıdır.” gibi beyanlar bulunulur. Araştırmalara göre diyette tüketilen lif miktarındaki artışlar kanseri önleyici de etkili olmuştur. Fonksiyonel gıdaların diyet esnasında yeterince kullanılması kanser, kalp hastalıkları ve tip 2 diyabet hastalıkları gibi kronik hastalıkları azaltmada yardımcıdır. Bu ve buna benzer birçok sorunuza “Gıda hattı” ndan cevabını bulabilirsiniz.

 

Fonksiyonel gıda sağlığa faydası olduğu gibi var olan tip 2 diyabet hastalıkları gibi hastalıkların tedavisi ve iyileşmesi için yardımcı olmaktadır. Bunun yanında diyet konusunda da hassas olup, diyet yapmak isteyen bay ve bayanlarında fonksiyonel gıda kullanımında son zamanlarda artış olduğu gözlenmekte. Her kesimden insanlar fonksiyonel gıda konusunda bilinçlenmeye başladı.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Şişmanlık Kısırlığa Neden Olabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz