Gebelik Şekeri Gestasyonel Diabet
Abone ol

Gebelik şekeri bir çeşit şeker hastalığıdır. Ancak sadece gebelik sırasında ortaya çıkan özel bir durumdur. Bilimsel adı Gestasyonel diabet olarak bilinir. Bu konumuzda hamile katınlarda gestasyonel diyabet hakkında bilgiler ve gebelik ile birlikte gelen şeker hastalığı hakkında neler yapılması gerekiyor, bunları irdeleyeceğiz.

 

Genellikle gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkar. Bu tip hastalarda kan şekeri düzeyi gebelik öncesi normal seviyededir ve şeker ile ilgili hiçbir şikayetleri yoktur. Normal bir insanın kan şekerinin yükselmesi daha olası bir durumdur. Çünkü bir çok organ kan şekerini yükseltecek işlemler yaparlar.

 

Ancak kan şekerini düşürecek tek organ pankreastır. Kan şekeri pankreastan salgılanan “İnsülin” ile düşer. Gebelik dönemi kan şekeri yükselmesi için daha uygundur.

 

Sadece hamilelik süresinde ortaya çıkan bir çok hormon kan şekerini yükseltir. Kan şekeri yükseldikçe pankreas daha fazla insülin salgılar. Ancak bir süre sonra bu insülin yetersiz derecede kalıp gebelik şekerini ortaya çıkarabilir.

 

Bir çok hamile grubu hamilelikte şeker hastalığı için risk altındadır. Ancak en çok risk altında olanlar ailesinde şeker hastalığı olan, genetik olarak bu hastalığı alan hamilelerdir.

 

35 yaş üstündeki gebelerde de bu sorun daha çok görülür. Gebelik sırasında kilo almanın gebelik şekerine yol açabileceği de bir gerçektir. Gebelik şekerini önlemek için öncelikle uzman bir hekim kontrolü ve tavsiyesi almanız gerektiğini tekrar hatırlatmak gerekiyor. Kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmemelisiniz. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda karın ağrısı riskleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz