Graves Hastalığı (Toksik Diffüz Guatr)
Abone ol

Graves Hastalığı Nedir?

Normal tiroit fonksiyonu ile birlikte tipik oftalmopatinin bulunmasına ötiroit Graves hastalığı denir.

 

Graves Hastalığı Belirtileri

Hipertiroidiye ilaveten guatr, ekzoftalmus ve pretibial miksödemden biri veya fazlası bulunur. Hastanın serumunda 7S IgG yapısında tiroit uyarıcı antikorlar bulunur. Bunlar TSH reseptörlerine bağlanarak bezi uyarırlar. Klinikte görülen infiltratif oftalmopati ve dermopati diğer sebeplere bağlı hipertiroidilerde görülmez.

 

Diğer belirti ve bulguları sıcak, ince ve nemli deri, tremor, atrial fibrilasyon, sinirlilik, iştah artışına rağmen kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük ve ishaldir ki bunlar adrenerjik deşarj semtomlarına benzerdir. Bu yüzden adrenerjik sinir sistemin uyarılmasını engelleyen birçok ilaç hipertiroidi semtomlarını iyileştirir.

 

Göz bulguları dik bakış, göz kapağının geri kalması ve çekilmesidir.Bu bulgular özellikle tirotoksikozda belirgindir ve aşırı adrenerjik uyarı sonucu gelişir. İnfiltratif oftalmopati daha ciddi ve Graves hastalığına özel bir durumdur. Artmış orbita arkası dokunun sebep olduğu egzoftalmus ve ekstraoküler kasların lenfatik tutulumu sonucu gelişen oküler kas zayıflığı bulanık ve çift görmeye sebep olur.

 

Hipertiroidi ortaya çıkmadan veya 15-20 sene sonra gelişebilir ve hipertiroidi kliniğinden bağımsız olarak düzelebilir veya kötüleşebilir. Ekstraoküler kaslara karşı antikorlar nedeniyle gelişir ancak bu antikorlar Gravesi başlatanlardan farklıdır.

 

İnfiltratif dermopati pretibial miksödem olarakta adlandırılır ve sıklıkla pretibial alanda iz bırakmayan protein benzeri madde infiltrasyonu şeklinde görülür. Erken safhada çok kaşıntılıdır. Oftalmopati gibi hipertiroididen yıllar önce veya sonra gelişebilir. Tiroidi uyaran immünoglobulinler değişmez şekilde mevcuttur. Aylar,yıllar sonra kendiliğinden iyileşir.

 

Graves Hastalığı Sebepleri

Tiroit fırtınası kardiyovasküler kollaps ve şok ile karşımıza çıkabilir ve enfeksiyonlar, travma, cerrahi, emboli, diyabetik asidoz, gebelik toksemisi, doğum, antitiroit ilaçların kesilmesi ve radyasyon tiroiditi sebep olabilir ve hayatı tehdit eden bir durumdur.

 

Hipertiroidide T3 ve T4 birlikte yükselir. Ancak bazı hastalarda sadece T3 artmıştır ve bu duruma T3 toksikozu denilir. Sebep ve tedavi diğer hipertiroidi vakaları ile aynıdır.

 

TOKSİK ADENOM VE TOKSİK MULTİNODÜLER GUATR (Plummer hastalığı)

Bir veya çok tiroit nodülü bazen otonom olarak hiperfonksiyon gösterir ve sonuçta baskılanmış TSH nedeniyle geri kalan bez kısımlarındada hormon üretimi baskılanır. Nodüller sıklıkla seçici olarak T3 yüksekliği yaparlar.Tedavi cerrahi veya radioaktif iyot kullanımıdır.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz