Günlük Kalori Hesaplama
Abone ol

Kilo almak, kilo vermek ya da form korumak için uygulanan bütün beslenme ve diyet programlarında en önemli yeri kesinlikle günlük kalori hesaplama konusu almaktadır. Bunun nedeni ise, kilo kaybetmenin asıl sırrı, günlük olarak gerekli olanın altında bir kalori oranı alıp vücudunuzun yağ hücrelerini kendine has mekanizması ile yakmasını sağlayabilmektir.

 

Formunuzu korumak ve kilo almak adına da aynı mantık kapsamı geçerli olabilir. Yani sizler de bu koşullar doğrultusunda kalori hesabınızı düzgün ve eksiksiz bir şekilde yapabilirsiniz.

 

Kalori hesabının nasıl yapıldığı sorulduğunda da dikkat etmeniz gereken en önemli husus, bazal metabolizma hızının ve günlük kalori gereksinimini bilmekten geçer. Bazal metabolizma hızı, herhangi bir aktivite uygulanmadan vücudunuzun sadece yaşamsal faaliyetlerini yapabilmek adına gün içerisinde yakmış olduğu kalori miktarı şeklinde tanımlanmaktadır.

 

Bizlere günlük kalori hesaplaması yaptıran konu da günlük kalori ihtiyacımızdır. En basit şekliyle, şu anda mevcut olan kilonuzun olduğu gibi kalabilmesi için gün içerisinde tüketmeniz gereken kalori oranı olarak tanımlanabilir.

 

Günlük kalori gereksiniminizi sınırlarsanız eğer kilo kaybedersiniz. Bu oranın üstünde kalori tüketirseniz de eğer kilo alabilirsiniz. Günlük kalori hesaplaması yapmak internet çağında çok daha kolaydır.

 

Günümüz dünyasında internet ortamında dahi yaş, kilo, boy ya da günlük faaliyet oranı gibi verilerinizi girip bazal metabolizma hızınız ile kalori gereksiniminizi ölçmeniz mümkündür. Fakat sağlıklı sayılabilecek bir ölçüm için, hiçbir beslenme ve diyet programına başlamadan önce mutlaka bir hastanede detaylı ölçüm yaptırmanız gerekir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Hemoroid Sorunu İçin Bir Günlük Diyet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz