Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Abone ol

Hamilelikte beslenme anne adaylarının özellikle dikkat etmesi gereken mühim bir konudur. Genel olarak uzmanlar hamile kadınların zayıflama ve diyet konusundan uzak durmaları gerektiği söylenmekte. Hamilelikte düzenli ve dengeli beslenmek hem sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmek için hemde sizin sağlığınız için oldukça önemlidir.

 

Unutulmamalıdır ki bebek 40 hafta boyunca annenin yediği besinlerle gelişimini sürdürebilmektedir. Bu sebeple anne adayların yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekiyor. İki kişilik beslenmenize gerek yoktur ancak yediklerinize iki kere özen göstermeniz gerekir. Yediğiniz veya içtiğiniz yiyecek ve içeceklerin hem sizin hem de bebeğinize yarayıp yaramayacağını düşünerek tüketmeniz gerekir.

 

Yapmanız gereken en önemli şey seçtiğiniz besinlerin taze, doğal ve bol çeşitli olmasına dikkat etmektir. Tarihi geçmiş besinleri tüketmemelisiniz. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren yediğiniz içtiğiniz her şeye özen göstermelisiniz bu süre içinde özellikle çiğ gıdalardan kaçınmalı, pastörize olmayan peynir ve sütten uzak durmalısınız. Hamile olan anne adayları için önerilen besinleri kullanın.

 

Bunun yanı sıra bitki çaylarını doktorunuza danışarak tüketirseniz daha sağlıklı bir gebelik süreci yaşarsınız. Çünkü bazı bitki çayları hamile kadınlar için tavsiye edilmemektedir. Zararlı olabilecek bitki çaylarından uzak durmak zorundasınız.

 

Bol su içmeli, D vitamini ihtiyacınız için güneşten yararlanmalı, uzun süreli aç kalmamaya dikkat etmeli dokturunuzun vereceği kan ve vitamin haplarını gerektiği gibi kullanmalısınız. Aşırıya kaçarak fazla vitamin hapı kullanmayın. Ayrıca uzman doktorların önerdiği ilaç ve vitaminleri kullanınız. Kesinlikle uzman olmayan kulaktan dolma ilaç ve vitaminleri kullanmayın.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Epidural anestezi ile ağrısız ve sancısız doğum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 YORUMLAR

  1. Hamilelikte anne adayların elbette sağlığına ve beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor. mavi gün hamile kadınların beslenme önerileri için verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

  2. Eşim hamileyken aşırı şekilde yemeye başladı. Canı ne çekse yiyor. Tamam hamilelikte böyle yemeler normal ama her şeyi yemek hem kendisine hem bebeğe zararlı olmaz mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz