Hamilelikte Bulantıyı Azaltmanın Yolları

Hamile kadınların en büyük sıkıntısı hamilelikte oluşan bulantılardır. Bu konuda birçok kadın sıkıntı çekmektedir. Biz de sağlıklı yaşam sitesi mavi gün olarak bu konuda bir araştırma yaparak, hamilelikte oluşan bulantıların nasıl önüne geçeceğinize ve nasıl azaltacağına dair bir liste hazırladık. Eğer hamilelikte bulantıyla ilgili sıkıntınız varsa bu yazımızdaki listeyi mutlaka okumanızı ve değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. İşte, hamilelikte bulantıyı azaltmanın yolları.

 

Günlük yaşantınızda tuzsuz veya az tuzlu sarı leblebi tüketmeye özen gösterin. Günlük öğünlerinizden olan ara öğünlerde bir avuç fındık tüketebilirsiniz.

 

Yine ara öğünlerinizde az tuzlu ayranı içecek olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca, ılık şekersiz sütü de ara öğünlerde tercih edebilirsiniz. Kesinlikle şekerli içecekler tüketmeyin. Şekerli içecekler kişideki bulantıyı arttıracaktır. Günün ara öğünlerinde çavdarlı bisküviler tüketebilirsiniz.

 

Yemek yerken mutlaka iyice çiğneyin ve öyle yutun. Mevsiminde kullanılan yeşil mandalina, kişide oluşan bulantıyı kesecektir. Bu yüzden yeşil mandalinayı suda bekleterek suyunu içebilirsiniz.

 

Bulguru tüketmeniz oldukça yararlıdır. Mide asidini emerek, oluşan bulantıyı ve reflüyü engellemektedir. Ancak çok iyi bir şekilde çiğnemeniz gerekmektedir. Ara öğünlerde, sıvı olarak alacağınız besin öğelerini ve içecekleri tüketmeye özen gösterin. Bu midenizin zorlanmasını engelleyecektir.

 

Düşük belli kıyafetleri giymeye özen gösterin. Yüksek bele sahip dar giysiler, midenizde baskı oluşturur ve reflüyü ve bulantıyı tetikleyebilmektedir.

 

Keten tohumu, kepekli gıdaların üzerinde bulunan kepekler ve susam gibi besinlerden uzak durmanız faydalıdır. Bu besinler mide çeperine yapışarak midenizi rahatsız ederek bulantıya ve reflüye sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Rahat Bir Gebelik Dönemi İçin Neler Yapılmalı başlıklı makalemizde Bel Ağrısı, Gebelik ve Karın Ağrısı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz