Hamilelikte (Gebelikte) Saç Boyanır mı?
Abone ol

Saç boyasının gebeliğe zarar vermesi konusunda kesin bir bilgi yok fakat, uzmanlar gebeliğin 3. ayından sonra saç boyanmasını tavsiye ediyor.

 

Saç boyalarının çoğunda çeşitli kimyasallar bulunur. Hem soluma hem de cilt tarafından emilme yolu ile kana karışabilir fakat yine de gebelik dönemlerinde saç boyamanın zararlı olup olmadığı hakkında henüz kesin bilgiler sunulmamıştır. Bu konuda çok az çalışma yapılmış.

 

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde saç boyalarının bebeğin gelişiminde herhangi bir yan etkiye yol açtığı görülmemiş. İçinizin rahat etmesi bakımından doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Uzman önerisi; uzmanlar tarafından gebeliğin ilk üç ayı saç boyaması tavsiye edilmiyor. 3. aydan sonra da doğal ham maddeli saç boyaları seçilmeli ancak; röfle ve benzeri saç açıcı ürünler kullanılmamalı çünkü bun maddeler yüksek oranlı kimyasal içermektedir.

 

Boyamam esnasında dikkat edilmesi gerekenler ise, odanın havalandırılmış olması, mümkün olduğu kadar saç boyasını solumamaya özen gösterin. Bunun dışında saçı boyadıktan sonra kimyasalların cilt tarafından emilimini zorlaştırmak için soğuk durulama tercih edilmelidir.

 

Son yıllarda doğal saç boyaları oldukça rağbet görüyor. Doğal bitkiler ve kökleri kullanılarak hazırlanan doğal saç boyaları sağlık açısından hiçbir risk taşımamaktadır. Özellikle hasas cilt yapısına sahip olan hamile bayanların doğal ürünleri tercih etmesi daha faydalı olacaktır.

 

Gebelikte döneminde saç spreyi, jöle, nemlendirici, maske, köpük ve şampuan gibi ürünlerinden elinizden geldiğince uzak durmanız gerekiyor. Çünkü bu ürünlerin içerisinde kimyasal madde olduğu için ister istemez sizin bünyenize ve dolayısı ile bebeğinizin bünyesine de etki etmektedir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Ciltte Oluşan Çatlaklara Çözümler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz