Hayat Kurtaran Besinler
Abone ol

Ceviz prostat kanserini önlüyor. Ispanak ise Alzheimer’i. İşte Mavi Gün‘ün derlediği hayat kurtaran süper besinler…

 

ZEYTİNYAĞI ve SOMON

Omega-3 yağ asitlerinin kalp için faydalı olduğunu zaten biliyoruz. Ancak Purdue Üniversitesi’ne göre uzun zincirli omega-3 (balıklardaki asıl faydalı omega-3) yaşlanmaya bağlı kemik kaybını azaltıyor.

 

PORTAKAL SUYU

C vitamini arterleri daha esnek hale getirirken, hipertansiyondan muzdarip kişilerin kan basınçlarını da düşürüyor.

 

ELMA

İngiliz uzmanlara göre haftada en az 2 elma yiyen yetişkinlerin astıma yakalanma ihtimalleri daha düşük. Hawaii’li uzmanların 1.200 kişi üzerinde yaptıkları araştırmaya göre bol miktarda elma tüketenlerin akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 40 daha az…

 

KURU YEMİŞ

Domatesteki likopenin prostat kanserini önlediğini sağır sultan bile duydu. Şimdi de şunu dinleyin: Stanford Üniversitesi, yeteri kadar selenyum almayan erkeklerin hastalığa yakalanma ihtimallerinin 4–5 kat arttığını söylüyor. Selenyum tavuk etinde olsa da, en yoğun bulunduğu kaynaklar ceviz ve tuzlu fıstık.

 

SARIMSAK

Kuzey Carolina Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre sarımsak (ister pişmiş ister çiğ olsun haftada 6 diş) kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 30 oranında düşürüyor.

 

SİYAH ÇAY

Sağlıklı bir cildin ilacı sudur. Ancak sıvı tüketiminize bir de çay ve bir dilim limon eklerseniz, cilt kanseri riskini yüzde 38 oranında düşürebilirsiniz. Bu fayda ise limon kabuğundaki limonen adlı antioksidandan kaynaklanıyor

 

ISPANAK

Folik asit Alzheimer’a karşı beyninizdeki gri maddeyi korumakta hayati bir rol oynuyor. Bu riski düşürmek için gerekense günde en az 400 mikrogram folik asit almak. Bizim tercihimiz vitaminler açısından da zengin olan ıspanaktan yana.

 

MISIR

Son araştırmalara göre 33 meyve ve sebze arasında en fazla luteine sahip olan besin, mısır. Teknik olarak bir tür karoten olan lutein, retina tarafından hasar verici ışıkları emmek ve serbest radikalleri temizlemek için kullanılıyor.

 

PEYNİRLİ PİZZA

Peynir, özellikle sabah saatlerinde harekete geçen ve asit üretip diş minesini aşındırarak çürüğe neden olan bakterilere karşı en etkili silahlarınızdan biri… Mozeralla ve çedar gibi peynirlerdeki kalsiyum, ağızdaki asidi nötralize ederek bakterileri engelliyor.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Organ Sistem Desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz