Hayıt Ağacı Meyvesi Nedir, Faydaları ~ Zararları
Abone ol

Bilim insanları, östrojen seviyesinin yüksek olması halinde adet öncesi sendromu riskinin daha fazla olduğunu belirtiyorlar. Çok çeşitli tezler olmasına rağmen, adet gören kadınların %25-50’si sendromdan belli oranda etkilenirken, %8-15 oranında kadın şiddetli semtpomlar yaşamaktadır.

 

Hayıt ağacı meyvesi de adet öncesi sendromu yaşayan kadınların ağrısını hafifletmek amacıyla kullanılması yönünde tavsiyeler verilmektedir. Hayıt ağacı meyvesinin faydası olduğu kadar yan etkisi ve zararları da olabileceği yönünde açıklamalar bulunmakta. Durum böyle olunca hayıt ağacı meyvesi tanımını yapmak ve hayıt ağacı meyvesinin faydaları ve varsa hayıt ağacının zararları neler bunları hep birlikte inceleyelim.

 

Hayıt Ağacı Meyvesi Nedir?

Bu bitkinin minik meyveleri Yunan – Roma döneminden beri adet dönemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Hayıt Ağacı Meyvesi Faydaları

Araştırmacılar hayıt ağacı meyvesinin kadın cinsellik hormonu etkisine sahip olması nedeniyle, adet öncesi sendromunu hafiflettiğini ortaya çıkarmışlardır. Bitki kadınların aylık periyotları süresince üretilen hormonları dengelemektedir.

 

Hayıt Ağacı Meyvesi Zararları

Bu bitki ile yapılabilecek uyarı, adet öncesi sendromunda depresyon geçiren kadınların bu bitkiden uzak durmalarıdır. Yapılan bazı araştırmalar, depresyonla birleşen sendromun progesteron fazlalığından kaynaklandığını ve bu bitkinin de progesterona çoğalma emri verdiğini ortaya çıkarmıştır.

 

Yine de hayıt ağacı meyvesi birçok kadında yararlı etkiler göstermektedir. Bir yıl süren bir araştırmada, adet öncesi dönemdeki kadınlara günde 175mg. hayıt ağacı meyvesi özütü verilmiş ya da B6 vitamininden 200 mg. verilmiştir. Araştırma sonucunda B6 vitaminine son derece büyük bir üstünlük sağladığı görülmüştür.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Muz, Ceviz ve Çikolata Kürü Depresyona Çözüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz