Hipertiroidde Beslenmenin Bir Rolü Var mıdır?
Abone ol

Gerçekte uygun gıdaların alımı ile çeşitli sağlık koşullarını kontrol edebilirsiniz. Beslenmenin sağlık üzerinde önemli bir etkisi vardır. Aslında beslenme sağlığımızı şekillendirir. Bu yüzden farklı sağlık koşullarında beslenmenin rolünü kullanmalıyız.

 

Tiroid bezi hormonunun salgılanması ile ilgili iki tür sorun vardır: aşırı salgılanması hipertiroid ve az salgılanması hipotiroid. Hipertiroidde beslenmenin rolü ise son zamanlarda merak konusu olmuştur. Öncelikle hipertiroidin belirtileri şunlardır: Kilo kaybı, Kaygı (anksiyete) ve metabolik oranın artışıdır.

 

Hipertiroidde metabolik oran artar ve aşırı kilo verilmeye başlanır. Tedavi edilip kontrol altına alınmazsa kilo kaybı devam eder. Çölyak hastalığı geçiren insanlar hipertiroide daha yatkındır. Aynı zamanda Grave hastalığı da mümkündür.

 

Hipertiroide yol açabilecek otoimmün hastalıklar neden olabilir. Hipertiroid belirtilerini yönetmede ve bu hastalıktan kaçınmada glutensiz beslenmenin rolü büyüktür. Bazı nadir durumlarda aşırı iyot alımı sonucu hipertiroid gelişebilir. Aşırı iyot alınarak tedavi edilebilir.

 

Toprakta yetişen doğal zengin iyot, deniz gıdaları, tuz ve tuzlu besinler, yumurta, süt ve süt ürünleri ve bazı bitkilerin alımı azaltılarak da önlenebilir. Yüksek kalorili beslenmekten kaçınmak gerekir, orta düzeyde bir beslenme tarzı edinilmelidir. Yaşam kalitesi korunmalı ve kilo normal düzeyde tutulmalıdır.

 

Uygun tıbbi gözetim ve disiplin insanların hipertiroid sorunları ile başa çıkmasına yardımcı olabilir. Risk faktörleri göz önünde bulundurulmalı ve beslenme düzeni değiştirilmelidir. En iyi beslenme düzeni için alanında uzman diyetisyenlerin kontrolü ve önerileri ile yapılmalıdır.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Parafililer: Psikolojik ve Cinsel Anlamda Anormal Arzular başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz